YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

 

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Yurtdışı yüksek lisans programları, üniversite mezunu öğrencilerin, kendi alanlarında veya başka meslek alanlarında uzmanlaştıkları programları ifade etmektedir. İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Almanya gibi ülkelerde master eğitimi alabilirsiniz. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte yılda iki veya üç kez yüksek lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Yurtdışı eğitimi (master); İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde genellikle eylül ve ocak aylarında, Avustralya da Mart ve Temmuz aylarında başlamaktadır.

 

Yurtdışı yüksek lisans programları süreleri de ülkeden ülkeye değişmektedir. Ancak genel olarak İngiltere de 1 yıl, Kanada ve Amerika da 2 yıl, Avustralya da ise 1 veya 1,5 yıl sürmektedir.

 

Yurtdışı yüksek lisans programları / Master Yapmanın Faydaları

  • Uluslararası bir kariyere sahip olmak,
  • Dünyada geçerli ve YÖK onaylı bir diplomaya sahip olmak,
  • İstediğiniz ülke ve şehirde, istediğiniz bölüm üzerine master eğitimi almak,
  • Türkiye’de bulunan birçok üniversiteden daha cazip fiyatla okumak,
  • Uluslararası tecrübe kazanmak.

 

YURTDIŞINDA LİSANS EĞİTİMİ

Değişen ve gelişen bir dünyada rekabet gücümüzü arttırmak için daha iyi bir eğitim almanın gerekliliği kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu eğitim şansını yurtdışında okuyarak değerlendirebilir YÖK tarafından onaylı diplomalarınızla gerek Türkiye’de gerekse dünyanın diğer ülkelerinde rahatlıkla iş bulabilir sektörde aranılan kişilerden olabilirsiniz.

 

Birçok ülkede istediğiniz bölümü sınavsız okumanız dışında, gittiğiniz ülkenin kültürünü keşfedecek ve aynı zamanda başka ülkelerden arkadaşlar edinerek dünya vatandaşı olma fırsatını kendinize sunacaksınız. Yani bir yanda kariyerinizi geliştirecek bir yurtdışı lisans eğitim süreci yaşarken diğer yandan kendinize farklı bir kültür katacaksınız.

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyenlerin aklına gelen ilk soru: Yurtdışında eğitim almak için hangi koşullar sağlanmalıdır? Süre, eğitim sistemi, master programları, giriş koşulları ve maliyet gibi faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda lisans eğitimi birçok ülkede farklı şekillerde sunulmaktadır. Yurtdışında istediğiniz bölümü okuyabilmek için istediğiniz üniversiteden kabul alabilmenin 3 yolu vardır.

 

Bunlardan ilki olan Şartlı Kabul (Conditional Offer) başvuru yaptığı üniversitenin akademik olarak istedikleri şartları yerine getirebilen, fakat İngilizcesi yeterli olmayan veya henüz herhangi bir dil yeterlilik sınavına girmemiş öğrenciler için gönderilen ‘Conditional Offer’ dediğimiz yani şartlı kabul belgeleridir.  Şartlı kabulü alabilmek için öğrencilerin TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgeleri hariç tüm başvuru evraklarını danışmanlarımıza ulaştırması ve bu belgelerin danışmanlarımız tarafından başvuru yapmak istediğiniz üniversiteye ulaştırılması gerekmektedir. Bir sonraki aşamada üniversiteden size şartlı kabul belgeleri gelecektir. Bu belgeler yaklaşık bir ay içerisinde okul tarafından yollanır ve üniversite İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz için size son başvuru tarihi verilir. Eğer öğrenci verilen süre içerisinde bu belgeyi almaya hak kazanırsa danışmalarımız tarafından üniversiteye ulaştırılarak şartlı kabul tam kabule çevrilir yani öğrenci bir sonraki öğretim yılında kabul aldığı bölüme başlama hakkını kazanır.

 

Üniversiteye kabul edilmenin 2. yolu

Üniversiteye kabul edilmenin 2. yolu Doğrudan Yerleştirmedir (Direct Entry). Başvurduğunuz üniversitenin akademik ve İngilizce yeterlilik şartlarını yerine getirmiş öğrencilerin başvuru evrakları danışmanlarımız tarafından direkt olarak üniversiteye gönderilerek başvuru gerçekleştirilir. Tamamlanmış ve eksik olmayan bir dosya ile başvuru yapan öğrenci tam kabul alır.

 

Yurtdışındaki üniversitelerden kabul alabilmenin son yolu ise yurtdışında dil eğitimi, Foundation (hazırlık yılı) eğitimi programlarına katılarak üniversiteye başlamaktır. Bu programlar üniversiteye kabul için akademik veya dil yeterlilik gibi kriterleri elde edememiş ve bu sebeple üniversite eğitimi öncesinde dil eğitimi almak zorunda olan veya Foundation programına katılması gerekli olan öğrenciler için uygundur. Dil eğitimi ya da Foundation programı sunan üniversiteler aynı zamanda size uygun eğitimi alabilmeniz için danışmanlık hizmeti de vermektedir.

 

Yurtdışında master programlarına veya dil okulundan sertifika programları katılımı yapabilir, yaz okullarında ingilizce eğitimi alabilir veya istediğiniz dil eğitimi Fransızca ise Fransa yaz okulları gibi değerlendirmeler yapabilirisiniz.

 

Daha önce yurtdışında yüksek lisans yapmış kişilere ait röportajları okumak için buradan inceleyebilirsiniz. En çok tercih edilen yüksek lisans üniversiteleri bugüne kadar MEB ve TUBİTAK bursları ile AMERİKA olurken, artık bu burslar ile USA öğrenci gönderilmeyeceği ilan edildikten sonra ingiltere, Avustralyada yüksek lisans veya avrupa birliğine bağlı ülkeler tercih ediliyor.

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

Kripto Para

90'lı yıllarda yaşanan teknoloji patlamasında Flooz, Beenz ve DigiCash gibi yeni oluşan sisteml

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA