Yüksek Lisans Yapanları Bunaltan Sorular -1

 

Yüksek Lisans Yapanları Bunaltan Sorular -1

 

Yüksek Lisans Yapanları Bunaltan Sorular -1

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, başlamak ve bitirmek yeterince zor süreçler değilmiş gibi bir de 2 sene boyunca yüksek lisans yapanların duyduğu bazı bunaltıcı sorular vardır.  Bu sorulara sabırla cevap vermeniz beklenir. Cevaplarsınız ama her ortamda o bunaltan sorular tekrar ve tekrar yüzünüze vururlar.

 

  • Yüksek lisansın tezli mi tezsiz mi?

Bazı sorular gerçekten o kadar çok soruluyor ki cevaplamasanız bile sizi bunaltabiliyor. Bunlardan ilki yüksek lisans ile hiç ilgisi olmayanların bile tez kelimesine özel bir ilgisi var sanırsak. Çünkü yüksek lisans yapıyorum dediğinizde en önce üniversite veya bölümden ziyade bu soru sorulur. En önemli şey yüksek lisansı tezli mi yoksa tezsiz mi yaptığınızdır. Böylece kıskanılıp kıskanılmayacağınıza karar verilir. Ondan sonra geri kalan tefarruatlar öğrenilir. Nedense tezsiz yüksek lisans pek ciddiye alınmaz küçümsenir ama tabii ki böyle bir genelleme yapmak kesinlikle doğru değil… Bunaltan sorular için birincisiydi..

 

  • Askerliği Ertelemek İçin mi? – Ne zaman evleneceksin?

askerlik

askerlik

Erkek de olsanız kadın da olsanız ne zaman evleneceğiniz size büyükler tarafından üniversiteye girişiniz itibariyla sorulmaya başlanır zaten. Ancak yüksek lisansın evlenip yuva kurmanızı geciktireceğini düşünenler yüksek lisansa tehlikeli ve gereksiz bir uğraş olarak yaklaşır. Hayata geç atılacağınızı ve vakit kaybettiğinizi düşünenlerden bu tarz sorular duyabilirsiniz. Eğer cinsiyetiniz erkek ise bir de askerlik mevzu var. Yüksek lisans tecilinizi 2 yıl daha ileri attığı için askere gitmeniz de öğrenci olmanız dolayısıyla uzayacak ve bu da yine birilerinin gözünde sizin bayağı geç hayata atılacağınız anlamına geleceğinden endişeli bir ses tonuyla bu sorulara illa ki maruz kalacaksınız. Bunaltan sorular için ikincisi..

 

  • Vakıf Üniversitesinde mi Yapıyorsun, Tabi Zenginsin? / Ne Oldu Devlet Kabul etmedi mi?

Vakıf üniversitesinde yüksek lisans yapıyor olmak asla basit ve paranızla okuduğunuz anlamına gelmez. Vakıf üniversitesi veya devlet üniversitesi fark etmeksizin kuralları aynıdır. Bazı ticarethane olarak anılan vakıf üniversitelerinin esnek davrandığı konular yüzünden küçük bir kısım vakıf üniversitesinin ne yazık ki imajı böyledir. O yüzden yüksek lisans yapacağınız üniversiteyi iyi seçin, bu soru hep gelecek. Bunaltan sorular için üçüncüsü..

 

  • Daha ne kadar okumayı düşünüyorsun?

Okul hayatından haz etmeyen insanlar üniveristeyi kazanıp bitirmiş olmanıza rağmen neden okumaya devam ettiğinizi bir türlü anlayamazlar. Onlar okul artık bitsin diye neredeyse duvarları tırmalarken sizin kendi isteğinizle daha fazla okula gitmek, sınava girmek isteğiniz onlara çok garip gelir. Dolayısıyla sizin önce ilgilendiğiniz ve daha derinlemesine bir araştırma yapmak istediğiniz alanı sonrasında da ufkunuzu genişletmek istediğinizi onlara sakince anlatmanız gerekir. Bunaltan sorular için dördüncüsü..

 

  • Akademik kariyer mi istiyorsun gerçekten?

Evet gerçekten akademik bir kariyer istiyor olabilirsiniz, akademik bir kariyer düşünmüyor sadece kendinizi geliştirmek istiyor da olabilirsiniz veya ne istediğinizi bilmiyor da olabilirsiniz. Ancak birilerinden akademik hayatın zorluklarını ve eksilerini mutlaka dinlemek durumunda olacaksınız buna hazırlıklı olun. Çünkü akademinin içinde kalmayan insanlar akademiye genelde ön yargılı yaklaşırlar. Ya nefret ederler ya da imrenirler. Siz şimdiden vereceğiniz cevapları düşünmeye başlayın…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA