Yüksek Lisans Yapan Yerli Ünlüler

 

Yüksek Lisans Yapan Yerli Ünlüler

 

Hepimizin çok yakından tanıdığı yüksek lisans yapan yerli ünlüler kimlerdir, sizlerle paylaştık. Keyifli okumalar…

Akademik dünyada yer almasına rağmen hem mektepli hemde alaylı diyeceğimiz ünlüleri sizler için derledik. Bu yazımızda yüksek lisans yapan yerli ünlüler kimlerdir bunlardan örnekler paylaştığımız yazımızda ayrıca hangi üniversite ve hangi program da uzmanlaştıklarına da değindik.

 

Vedat Milör

Vedat Milör’ü hepimiz gurme olarak tanıyoruz ancak onun lisans ve yüksek lisans kariyeri çok daha farklı alanlarda.

Vedar Milör Galatasaray Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Bir dönem London School of Economics‘te eğitim gördü. Amerika’ya Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley‘e gitti, sosyoloji doktorası yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı.

Ardından Brown Üniversitesi‘ne, sosyoloji bölümüne asistan profesör olarak girdi. Princeton Üniversitesi‘nde Institute For Advanced Study’ye davet edildi, bir yıl misafir öğretmenlik yaptı. Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu.

 

 

Okan Bayülgen

Şu an da oyuncu ve komedyen olarak tanıdığımız Okan Bayülgen pek çok farklı şeyi denemekten geri kalmamış.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa’ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde hukuk okumaya başladı. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989’da mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü‘nde yüksek lisans yaptı.

 

 

Kemal Sunal

ÖZellikle Hababam Sınıfı’ndaki İnek Şaban roüyle tanıdığımız başarılı oyuncu Kemal Sunal okuduğu lisans bölümü üzerine yüksek lisans yaptı.

Daha öncesinde okulu bırakan Kemal Sunal 1992 yılında çıkan öğrenci affından yararlanarak Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü’ne, 2’inci sınıftan devam etti ve 1995’te mezun oldu.

Yükek lisansını yine aynı üniversitenin aynı bölümünde yaptı ve ilginç bir yüksek lisans konusu üzerine çalıştı. “Televizyon ve Sinema’da Kemal Sunal Güldürüsü” ismiyle kendi sinema hayatını tezinde yazdı.

 

 

Gülse Birsel

Bugün film ve dizi senaryolarıyla ve oyuncluğuyla tanıdığımız Gülse Birsel öncelikle ekonomi okuduktan sonar sinemaya yönelmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan 1971 doğumlu Gürse Birsel, sinema yüksek lisansını 1994 yılında Amerika’ya giderek New York’ta bulunan özel Columbia Üniversitesi’nde yaptı.

 

 

 

 

 

Haluk Bilginer

Bugün oyunculuğu ile herkesi mest eden Haluk Bilginer’in akademik kariyeri oldukça iyi okullara dayanıyor.

Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. Dünyanın önde gelen sanat okullarından Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde (LAMDA) tiyatro üzerine yüksek lisans yaptı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA