Yüksek Lisans Tarihleri

 

Yüksek Lisans Tarihleri

 

Yüksek lisans başvurusu yapmak istiyorsanız ya akademik hayatta hedefleriniz var ya da iş hayatınızdaki kariyerinize diplomanızın yetişmesini istiyorsunuz demektir. Tabi diploma ile birlikte kariyerini yükseklere taşımak isteyenlerde yok değil aramızda. Bu ifadelerden herhangi birine uyuyorsanız eğer kesinlikle yüksek lisans tarihleri sizler için büyük önem arz ediyor demektir. Hiç uzatmadan 2018 – 2019 yüksek lisans başvuru tarihlerini sizler için aşağıda listeledik.

 

Yüksek Lisans Tarihleri

Yüksek lisans tarihleri her yıl 2 (iki) dönem olmak üzere açılır. Yüksek lisans yapmak isteyen adaylar bu tarihler içinde yüksek lisans başvurularını yaparak eğitimlerine kabul edilirlerse başlarlar.

Bahar Dönemi: Ocak 2019 ayına kadar vakıf üniversiteleri başvurularını alsa da devlet üniversiteleri kesinlikle 2018 içinde bunu tamamlamaktadır. Yapmanız gereken üniversitenin web sitesinden başvuruları takip etmek.

Güz Dönem: Ekim 2019 ayına kadar başvurular sonlanıyor, en yoğun olan dönemdir. Çünkü tüm eğitim yılının başladığı dönem olarak bilinir.

Yüksek Lisans başvuru yapmak istiyor ve yüksek lisans başvuru şartlarını merak ediyorsanız, bu yazımızdan tüm detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Yüksek Lisans Kaç Yıl

Yüksek lisans yapmak istediğiniz türe ve bölüme göre değişse de toplam iki ana kategoride ifade edebiliriz.

Tezli yüksek lisans süresi: Tezli yüksek lisans programlarında bitirme süresi 6 dönem 3 yıldır. Bu süre YÖK tarafından belirlenmiştir. Bu sürenin üzerinden bulunduğunuz programdan atılırsınız.

Tezsiz yüksek lisans süresi: Tezsiz yüksek lisans bitirmek için size verilen zaman 3 dönem 1,5 yıldır.

 

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar

  • Tezsiz Yüksek Lisansta ALES şartı aranmaz. Tezli Yüksek Lisansta ise ALES şartı vardır.
  • Tezsiz yüksek lisans yapanlar Doktora  eğitimine başvuruda bulunamazlar ancak 06.02.2013 tarihinden önce Tezsiz yüksek lisans yapanlar için geçerli değildir. Tezli yüksek lisans yapanlar ise Doktora eğitimine başvuruda bulunabilirler.
  • Tezsiz yüksek lisans bitiminde proje ödevi hazırlanır. Tezli Yüksek Lisans eğitiminde bitirme Tezi yazılır.
  • Tezsiz yüksek lisans bitirmek için size verilen zaman 3 dönemdir. Tezli yüksek lisans programlarında 6 dönemdir. Bu süre YÖK tarafından belirlenmiştir. Bu sürenin üzerinden bulunduğunuz programdan atılırsınız.
  • Erkek adaylar için Tezli/Tezsiz programı bitirdikten sonra 1 yıl daha tecil etme hakkı verilmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA