YÜKSEK LİSANS PUANLARI

 

YÜKSEK LİSANS PUANLARI

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)  Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandı. Yılda sonbahar ve ilkbahar olarak iki dönem halinde düzenlenen sınavlarda temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarıysa 19 Aralık’ta yayınlandı. Peki, ALES sınavına kimler girmeli? Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES zorunluluğu var mı? Güzel sanatlar fakültelerinde bu koşul aranıyor mu? Yurtdışında lisansüstü eğitim için ALES’e girilmeli mi? Yüksek lisans puanları ile ilgili detayları verdiğimiz bu yazımızda ayrıca ALES puan hesaplamaları için buraya bakınız.

 

KİMLER KATILMALI?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda dikkate alınıyor. Türkiye’deki üniversitelerde özellikle tezli yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların bu sınava katılması gerekiyor. Üniversitelerde lisansüstü eğitim için adayların alması gereken minimum puanlar değişiklik gösteriyor. Sayısal 1-2 ve sözel 1-2 olarak 4 testte 120 soru yöneltilen adaylara 180 dakika süre tanınıyor. Sınavda adaylar matematik, geometri, sayısal mantık, Türkçe ve mantıksal akıl yürütme alanlarından yöneltilen soruları cevaplıyor.

 

YÜKSEK LİSANS PUANI EN AZ 55 PUAN

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı istenilmeyen tezsiz yüksek lisans programları dışındaki lisansüstü programlara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu  sınavın sonuçları kullanılıyor. Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebiliyor), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekiyor. Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca bu puanların üzerinde bir standart puan da belirlenebiliyor. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabiliyor.

 

GÜZEL SANATLAR İÇİN ALES ARANMIYOR

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmıyor. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı olabiliyor. Adayların programlarla detaylı bilgiyi üniversitenin ilgili biriminden alması gerekiyor. Lisans derecesiyle doktora veya sanatta yeterlik programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olmaları gerekiyor.

 

YURTDIŞINA GÖNDERİLECEK ADAYLARIN SEÇİMİNDE

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurtdışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılıyor. Bu yolla yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunlu. Kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmuyor. ABD ve Birleşik Krallık’taki üniversitelerde lisans ya da doktora eğitimi için eğer Türkiye’den bir burs için talep edilmiyorsa, ALES’e girmek gerekmiyor.

 

KAMU KURUMLARININ BURSLARDA DİKKATE ALINIYOR

Sadece kamu kurumları değil ayrıca vakıf gibi özel burs kuruluşları da bu tarz sınavları bir değerlendirme kriteri olarak görerek kararlarını verebiliyor. Sonuçlarını adaletli bir sistem içinde yapma gereksinimi mülakatın yanında bu tarz bir resmi sınav sonucunu önemli hale getirebiliyor.

 

TEZSİZ YÜKSEK LİSANSLARDA ARANMIYOR

Üniversitelerde tezli yüksek lisanslarda ALES şartı aranırken, tezsiz yüksek lisansların büyük çoğunluğunda bu zorunluluk bulunmuyor. Ancak ALES puanı istenmese bile, üniversitelerde çok rağbet edilen tezsiz yüksek lisans programlarında yüksek bir ALES puanı kabul şansını artırabiliyor.

 

ÜNİVERSİTELERE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREBİLİYOR

Vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri tezsiz programları için ALES puanı aramıyor resmi olarak ancak eğer o programa başvuru yoğun ve bir sıraya göre alması gerekiyorsa o zaman ALES puanı istemesi gündeme gelebilir. Buna başvurmadan önce diploma notu gibi önceliği olan seçenekleri değerlendirmesi gerekiyor üniversitenin. ALES en son alternatif olarak görülüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA