Yüksek Lisans Programları

 

 

Türkiye’de yer alan yüksek lisans programları bildiğiniz gibi tezli ve tezsiz yüksek lisans programları olmak üzere iki tür halinde yer alıyor. Ayrıca öğrenim türüne göre ise üç şekilde ayrılıyor, bunlar örgün eğitim, akşam eğitimi ve uzaktan eğitim yüksek lisans programları. Tam olarak lisansüstü programların ne olduğu ve neleri kapsadığına dair detaylı bilgiyi bu sayfada paylaşacağız sizlerle. Bunu yaparken üniversiteler ve yüksek lisans programları hakkında da örnekleri aşağıda bulabileceksiniz. Ayrıca lisansüstü eğitim olarak isimlendirilir ancak lisansüstü eğitim denildiğinde doktora programlarını da kapsamaktadır. Yani lisansüstü eğitim = Yüksek lisans ve doktora programlarını aynı anda ifade etmek için kullanılır.

 

Yüksek Lisans Programları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yüksek lisans programları Türkiye’de iki tür şeklinde yer alıyor. Bu vakıf üniversitesinde veya devlet üniversitesinde okumanıza göre değişen bir şey değildir. Her iki üniversite türünde de kurallar Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlendiği için ikisinde de kurallar aynıdır. Tek değişen, öğrencilerin gösterdiği ilgi ve alaka kaynaklı istediğiniz üniversiteye girme zorluğudur. Şimdi gelin sizlerle beraber bu yüksek lisans türleri tam olarak ne nedir birlikte bakalım.

 

Tezli Yüksek Lisans Programları

Tezli yüksek lisans daha çok akademisyenlik yolunda ilerlemek isteyen hatta akademik personel ilanlarını ben itina ile takip ederim diyen kişilerin tercihidir. Bu arkadaşlar akademik ilanları takip etmekle birlikte araştırmaya gönül vermiş, bu dünyada basılı bir yayınım ve araştırmam miras kalsın diyenlerimizdendir. Bunu neden mi söylüyoruz çünkü, tezli yüksek lisans yapmanız için öncelikle ALES sınavına girmek ve ALES sınavından başarılı bir not almanız gerekmektedir.

 

ALES nedir?

Peki ALES sınavının başarılı notu kaçtı gibi detaylara ona ayırdığımız özel sayfadan baktığınızı düşünerek bu bölümü kısa geçiyoruz ve genel geçme notu 55 puandır EA-SÖZ-SAY puan türlerinde. Bu üniversiteye göre, istediğiniz bölüme başvuran öğrenci sayısına göre değişmektedir.

ALES sınavından bu notu aldınız yeterli midir tabi ki hayır, şimdi ise istediğiniz yüksek lisans programına bahar döneminde mi yoksa güz döneminde mi başvuracaksınız ona karar vermelisiniz. İki başvuru döneminin de birbirinden hiç bir farkı yoktur ancak bahar dönemi başvuran kişi sayısı güze göre daha az olduğunu belirtmek isteriz.

 

Tezli Yüksek Lisans Program Başvuru Sonrası

Başvuru sonrası hızlıca bir mülakat aşamasından sonra artık kayıt kabul bilgisini almanız ve hemen akabinden yüksek lisans programına başlamanız gerekiyor. Peki tezli yüksek lisans programlarının başka bir farkı tabi ki var, en önemlisi tez yazıyorsunuz. Bu tez öyle bir çalışma ki aslında bildiğiniz baya bir kitap çıkartıyorsunuz ve bu kitabın özetinin bir dergide yayınlanmasını dahi istiyorlar diyebilirim. Bu kadar zahmeti neden çekiyoruz diyorsanız akademisyen olmak için ve doktora programlarına katılmak için tezli yüksek lisans yapmak zorundasınız. Tezli yüksek lisans programlarını bitirdiğiniz de artık doktora programlarına başvuru yapabileceksiniz.

tezli yüksek lisans programlarının eğitim süresi toplam 2 yıl olup 1 yıl uzatma verilmektedir. yani 4 dönem olup 2 dönem uzatma hakkı tanınmaktadır.

Aşağıda sizler için verilmiş tezli yüksek lisans örneklerini görebilirsiniz. Aradığınız yüksek lisans programını bulmak için lütfen ana sayfa da yer alan yüksek lisans arama motorunu kullanınız.

ÜniversiteProgramTürÖğrenim TürüDurumDilŞehirFiyat
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİAFRİKA ÇALIŞMALARI VE ULUSLARARASI İLİŞKİLERVakifÖrgün öğretimTezliİngilizceİstanbul24300 - 27000
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİAİLE DANIŞMANLIĞI VE EĞİTİMİVakifÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul24300 - 27000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİARAP DİLİ VE BELAGATIDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul9000 - 9000
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul4000 - 11000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİAVRUPA KLASİK KÜLTÜRLERİDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul9000 - 9000
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİBİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul4000 - 11000
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİBİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ (İNGİLİZCE)VakifTezliİstanbul24300 - 27000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİBİYOKİMYADevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul9000 - 9000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİBİYOLOJİDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul9000 - 9000
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİBÖLGE PLANLAMADevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul4000 - 11000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİÇAĞDAŞ YUNAN DİLİ VE EDEBİYATIDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul9000 - 9000
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİÇEVRE MÜHENDİSLİĞİDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul4000 - 11000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİDAVRANIŞ BİLİMLERİDevletÖrgün öğretimTezliTürkçeİstanbul9000 - 9000

 

Tezsiz Yüksek Lisans Programları

Tezsiz yüksek lisans programları yukarıda ifade ettiğimiz tezli yüksek lisans programlarına göre çok daha sadece daha profesyonel hayata dönük programlardır. Beyaz yakaların en çok tercih ettiği tür olan tezsiz çalışmalar neredeyse her türden bölüm mezunun istediği alanda tezsiz yüksek lisans yapmasına imkan sağlar. Buradaki süreç ise tam olarak şöyle işler. Öncelikle ALES sınavı burada yer almaz, 2015 yılında çıkan bir yasa ile artık Tezsiz yüksek lisans programlarına başvuruda ALES şartı kaldırıldı. Direk başvurunuzu istediğiniz bahar veya güz döneminde istediğiniz üniversiteye yapabilirsiniz.

 

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru sonrası?

Başvuru yapmanız kabul edileceğiniz anlamına gelmiyor, sebebi ise o bölüme başvuranlar arasında üniversitenin istediği kriterlere göre verilen kontenjan içinde yer almanıza bağlı. Üniversiteler ALES şartı kalktığından beri kendi belirledikleri kriterleri uygulamak zorunda kalmaktadır. Ayrıca istenilen her bölümde yüksek lisansı yapma şansınız lisans bölüm ayrımı yapmaksızın var görünse de bir çok üniversite bunun için bilimsel hazırlık dersi şartı koymaktadır. Lisans programınız ile yüksek lisans programı arasında oluşan fark dersleri almanız istenebilir.

 

Tezsiz Yüksek Lisans da Tez Yok

İsminden de anlayacağını gibi tezsiz yüksek lisans programlarında TEZ yok ama burada da tez kadar önemli olan bitirme projesi var. Bunun için yayın yapmanız istenmez ve bir şeye benzetilmek istenirse lisede verilen dönem ödevlerinin daha kapsamlısı diyebiliriz.

ayrıca tezsiz yüksek lisans programlarını uzaktan eğitim şeklinde de yapabilirsiniz. Bir çok devlet ve vakıf üniversitesi olmak üzere farklı programlarda uzaktan eğitim imkaı vermektedir.

Bu program türünü de bitirmeniz için verilen bir süre var tabi ki, eğitim süresi toplam 1 yıl olmak üzere uzatmanız için 1 dönem verilmektedir. yani 2 dönem öğrenim 1 dönem uzatma hakkınız olmaktadır.

Aşağıda sizler için verilmiş tezli yüksek lisans örneklerini görebilirsiniz. Aradığınız yüksek lisans programını bulmak için lütfen ana sayfa da yer alan yüksek lisans arama motorunu kullanınız.

 

ÜniversiteProgramTürÖğrenim TürüDurumDilŞehirFiyat
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİAKDENİZ DÜNYASI ARAŞTIRMALARIDevletÖrgün öğretimTezsizTürkçeİstanbul9000 - 9000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİALMAN DİLİ EĞİTİMİDevletÖrgün öğretimTezsizTürkçeİstanbul9000 - 9000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİANATOMİDevletÖrgün öğretimTezsizTürkçeİstanbul9000 - 9000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİAVRASYA ARAŞTIRMALARIDevletÖrgün öğretimTezsizTürkçeİstanbul9000 - 9000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİAVRUPA BİRLİĞİDevletİkinci öğretimTezsizTürkçeİstanbul9000 - 9000
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİBANKACILIKVakifÖrgün öğretimTezsizTürkçeİstanbul24300 - 27000
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİBANKACILIKDevletİkinci öğretimTezsizTürkçeİstanbul9000 - 9000
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİBİLGİ TEKNOLOJİLERİDevletİkinci öğretimTezsizTürkçeİstanbul4000 - 11000

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

Kripto Para

90'lı yıllarda yaşanan teknoloji patlamasında Flooz, Beenz ve DigiCash gibi yeni oluşan sisteml

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA