Yüksek Lisans Program Seçimi : Sektördeki Önemi

 

Yüksek Lisans Program Seçimi : Sektördeki Önemi

 

Yüksek lisans programları artık birçok kurumun personel temini noktasında önemli bir yer tutmaktadır. Birçok kurum bunu yazılı olarak belirtmese de adeta psikolojik bir sözleşme gibi gerekliliği ve geçerliliği kabul edilmektedir.

Sadece personel temini kısmında önemli bir yer tutmamakla birlikte kurumlarda iç atamalarda ve başka birimlere geçişlerde göz önünde bulundurulmaktadır. Akademik alanda ilerlemek isteyen kişiler lisansüstü eğitime yönelirken artık günümüz özel sektöründe de kişinin talep ettiği pozisyonda değerlendirilmesi için adayı öne çıkaran ve aranan bir kriter olarak yerini almaktadır. Yüksek lisans programlar uzun süreli sistematik bir öğretim sistemine sahip olduğu ve sonunda bir sınav, proje, tez gibi kontrol mekanizması olduğu için kurumlar tarafından bir sertifika programından daha etkili olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce pozisyona tercih edilme noktasında adaylara avantaj sağlamaktadır.

Sektörlerdeki gelişmeler artık iş hayatının gereksinimlerini karşılamak adına yüksek lisans program ‘ları talebi arttırmış durumdadır.  Başvuru yapmış olduğunuz veya çalışmayı düşündüğünüz sektörle ilişkili bir program seçmeniz sizin o sektörde uzmanlaşmaya çalıştığınızın bir göstergesi olarak düşünülebilir ve sizi diğer adaylardan ayıran bir kriter olarak değerlendirmeye alınmanıza olanak tanıyabilir.

Yüksek Lisans Program Seçimini Neye Göre Yapmalıyım?

Yüksek lisans program seçimi yaparken öncelikle lisans mezuniyetiniz önemli bir kriterdir. Bunu şunun için söylüyoruz. Siz eğer işletme mezunuysanız ve psikologluk yapmak istiyorsanız, yüksek lisans program seçimi yaparken gidip psikoloji seçimi yapamazsınız. Bu detayları başvuru koşulları sayfamızdan bulabilirsiniz detaylı olarak. Alanınızı değiştirmek istiyorsanız öncelikle uzmanlar yapmak istediğiniz işinize karar vermeniz gerektiğini ısrarlı bir şekilde vurguluyorlar. Hatta yüksek lisans program seçimini bir işe başladıktan ve emin olduktan sonra yapmanız kariyeriniz için ve kendiniz için çok daha faydalı olacaktır.

Bir şirketde çalışmaya başladınız ve günümüzde çok fazla işletme mezunu olduğu için buradan örnek verecek olursam. Şirketin insan kaynaklarında kendinize yer bulduğunuzu varsayalım ki buda yaptığınız stajlarla olabilecek bir şeydir. Bu durumda insan kaynakları alanında yüksek lisans program seçimi yapmanız faydalı olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA