Yüksek Lisans Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Yüksek Lisans Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Yüksek Lisans Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans derecesi, lisansüstü eğitimin ilk seviyesidir. Bir master derecesine başvurmak için  bir lisans diplomasına  sahip olmanız gerekir. Bir lisansüstü derecesi genellikle bir buçuk yıllık veya iki yıllık tam zamanlı bir çalışma gerektirir. Bir master derecesi elde etmek için genellikle 32 ile 48 dönem kredi (veya 50 ila 60 kredi) tamamlamak gerekir. Bu 8 ila 12 üniversite dersine eşittir. Lisansüstü derecesi devlet ya da vakıf üniversiteleri tarafından verilir.

 

Lisansüstü derecesine sahip profesyonellerin sayısı 1996’dan 2010’a yüzde 63 oranında artmıştır. Ulusal Eğitim İstatistikleri Konseyi projeleri 2022 yılına kadar yüzde 34’lük bir büyüme olacağını tahmin etmektedir. Daha da umut verici olan, yirmi birinci yüzyıl teknolojisi, bir çok esnek çevrim içi yüksek lisans programı sağlama fırsatlarını genişletti. Örneğin uzaktan eğitim lisansüstü programları ile zaman ve mekan mefhumuna aldırış etmeden eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

 

Bir lisansüstü programını seçerken, profesyonel kariyer ihtiyaçlarınızı düşünmeli, ardından akademik hedefleri hedeflemelisiniz. Lisansüstü dereceleri genellikle tek bir uzmanlık alanına odaklanır. Örneğin, Bağımlılık Danışmanlığı veya Okuma ve Okuryazarlık Yüksek Lisans Bilim Masterı olabilir. Kariyerinizi yüksek talep gören bir alana odaklamak istiyorsanız, bir niş alan üzerinde odaklamak, lisansüstü derecenizi iyi bir referans haline getirebilir.

 

Yüksek Lisans Derecesi Ne Kadar Sürüyor?

Kısa cevap: Bir master programı genellikle bir yıl ve 32 ila 48 dönem krediyi kapsamakla birlikte toplam bir buçuk ile iki yıllık tam bir zaman gerekir. Tezsiz yüksek lisans programları 1,5 yıl sürerken, tezli master programları maksimum 3 yıl sürmektedir. Bazı üniversiteler, iş dünyası profesyonelleri için işlerini bırakmadan lisansüstü derecesi almak isteyen çalışanlar için esnek ders saatleri sunmaktadır.

 

Kariyeriniz İçin Faydası

Kariyerinizi daha önce profesyonel bir deneyime sahip olduğunuz ve akredite bir lisans derecesine sahip olduğunuz bir alanda ilerletmek istiyorsanız, yüksek lisansınızı online takip etmek en iyi yoldur. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde yer alan yüksek teknoloji şirketleri politikaları gereği çalışanlarının master derecesine sahip olmalarını önemsemektedirler.

 

Örnek: Sosyolojide lisans diplomasına sahip olabilirsiniz ancak bir Yönetim Masterı kazanmaya karar verebilirsiniz. Master of Management programlarının çoğu her türlü akredite lisans diploması ile kabul eder. Evet. İstediğiniz kariyer, giriş düzeyinde bir iş bulmak için bir yüksek lisans eğitimi gerektiriyorsa, başka bir seçeneğiniz olmayabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Bedelli Askerliğe Üniversiteler Şaşkın

2018-2019 öğretim dönemi yüksek lisans başvuru ve kayıtlarının bittiği bugünlerde bedelli

 

Yüksek Lisansta Klinik Psikoloji

Psikoloji alt dallarından biri olan klinik psikoloji, son yıllarda ülkemizde oldukça fazla terci

 

IELTS ve TOEFL’ın Farkı Nedir?

Özellikle yüksek lisans yapmak isteyenler için önemli bir konu olan yabancı dil yeterliliği ge

 

Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Günümüzün son trend bölümlerinden bir tanesi olan Psikoloji özellikle insana ve düşünce bi

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA