Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

 

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

 

Bildiğiniz gibi eğitim ve öğretim dönemi önceki yılın sona ermesi ve bir sonraki yılın eklenmesi ile birlikte hep söylenir ve buda kafalarda bir karışıklık oluşturur. Aynı konu tabi ki lisansüstü öğretim de yani yüksek lisans ve doktora programlarında da geçerli. Çünkü bakıldığında 2018 yüksek lisans başvuruları olarak hep konuşuluyor ve bizlere de soru geliyor. Şu anda 2017-2018  bahar dönemi başvuruları alınıyor.

 

Bu konuya da küçük bir açıklık getirelim. Lisansüstü 1 yılda iki dönem olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz. aslında siz yüksek lisans başvuruları 2018 olarak bakmaya çalışsanız da o dönemin ya bahar dönemine ya da güz dönemine başvuru yapacaksınız. Yüksek lisans başvuruları 2018’de Bahar dönemi başlamış durumda. Tam olarak tarihi üniversiteler belirlediği için her üniversitenin ayrı bir başvuru toplama, mülakat ve kayıt aşamaları oluyor. Genel bir tarih belirlenecek olursa Aralık 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasında yüksek lisans bahar dönemi 2018 başvuru ve kayıtları yapılabiliyor. 2017-2018 Öğretim dönemi güz başvuruları ise Temmuz-Eylül tarihleri arasında başlar ve mülakat ile kayıt aşamaları biter.

Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2018

Devlet üniversiteleri yüksek lisans tarihleri çok sık değişen kavramlardan bir tanesi olduğu için özellikle üniversitelerin kendi web sitesini takip etmenizi kesinlikle öneririz. Derlediğimiz devlet üniversitesi başvuru tarihlerine bakıldığında ise Aralık ve Ocak aylarında başvurularını açarak bitiriyorlar. Genellikle 10 gün olarak belirlenen bu süre içinde başvuru yaparak mülakatı geçme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu tarihleri kaçırdıysanız üzülmeyin, çünkü vakıf üniversiteleri bu konuda çok daha esnek.

Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Başvuruları 20188 Aralık 2017 – 15 Ocak 2018  tarihleri arasında.

 

Vakıf Üniversiteleri Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri 2018

Vakıf üniversiteleri yüksek lisans başvuru tarihleri devlet üniversitelerine oranla çok daha esnek ve daha uzun. Çünkü sizlerinde bildiği gibi burada ayrıca bir ücretlendirme söz konusu ancak tahmin edildiği kadar da yüksek ücretler bulunmuyor. Özellikle vakıf üniversitelerinin yüksek lisans bursları sizin yardımınıza koşuyor. Hatta bazı üniversitelerde %100 burslu yüksek lisans başvurusu bile yapmanız mümkün.

Vakıf Üniversiteleri yüksek Lisans Başvuruları 201801 Aralık 2017 – 15 Şubat 2018 tarihleri arasında.

 

Bu arada yüksek lisans başvurularını kaçırdınız ama askerlik tecil gibi bir sorunuz var ise bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz. 2018 Askerlik Tecil (Erteleme)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

Bedelli Askerlik Yapacaklara Tavsiyeler

25 yaş 15 bin ve 21 gün şeklinde onaylanan bedelli askerlik yasası uygulamaya kondu. Sevk tarihl

 

2018 Askerlik Tecil (Erteleme)

Askerlik ülkemizde her erkeğin ve ailesinin tatmak istediği önemli vazifelerden biridir. Peygamb

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA