Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

 

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir. Lisans eğitimini tamamlayan birçok kişide, yüksek lisans yapma isteği sıklıkla görülmektedir. “Artık herkes yüksek lisans yapıyor. Bu yüzden bende yapmalıyım.” gibi bir düşünce ile yüksek lisansa başlamak ilerleyen dönemlerde sorun yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca bu düşünce ile başlanan bir yüksek lisans eğitiminden yeterli seviyede fayda alamayabilirsiniz. Tıpkı yüksek lisans yapma kararı gibi, bir karar verirken birçok faktörden veya unsurdan etkilenebiliyoruz. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, yöneticilerimizden, popüler mesleklerden vb. unsurlardan etkilendiğimiz dönemler olabiliyor. Etkilenebileceğimiz etmenlerin farkında olarak doğru bir karar vermek önemli bir husustur. İlerleyen dönemlerde sorun yaşamamak, verdiğimiz karar hakkında pişmanlık yaşamamak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Sadece yüksek lisans kararı verirken değil genel olarak bir karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı hususları aşağıda ilginize sunmuş bulunmaktayız.

 

 1. Aklımıza ilk gelen fikri uygulamaya koymak veya ilk öneriyi kabul etmek yerine alternatifleri mutlaka listeleyin.
 2. Başka insanlara danışarak, onların fikirlerinden etkilenmeden önce, konu üzerine mutlaka önce siz derinlemesine düşünün.
 3. Açık fikirli olun. Danıştığınız kişi çevrenizi geniş tutarak, çok çeşitli insanlardan bilgi edinmeye çalışın. Konunun uzmanlarına mutlaka danışın.
 4. Amaçlarınızı, hedeflerinizi devamlı hatırlayın. Hedefinize ulaşmak için bu yolda alacağınız eğitimlerin amacınıza nasıl hizmet edeceğini düşünün.
 5. Kendinize karşı dürüst olun. Topladığınız bilgiler, yapmış olduğunuz araştırmalar karar vermenizde etkili olacak kadar yeterli mi?
 6. Başkalarının fikrine veya tavsiyesine başvururken onlara yönlendirici sorular sormayın.

 

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddeler bir karar verirken en azından temel seviyede karar alma mekanizmanızın doğru bir değerlendirme yapmasına destek olacaktır. Problemin boyutuna veya karar vereceğiniz konunun derinliğine göre bu maddeler arttırılabilir. Bazen çok hızlı karar vermemiz gereken zaman dilimleri olabiliyor. Bu gibi durumlarda en azından ne, neden, ne zaman, nerede gibi soru cümlelerini kendimize sormak bile doğru karar verme aşamasında sizleri yönlendirici olacaktır. Örnek olarak soru cümleleri aşağıda ilginize sunulmuştur.

 • NEDEN yüksek lisans yapmalıyım?
 • Yüksek lisansın bana katkısı NE olacak?
 • Yüksek lisansı NE ZAMAN yapmalıyım?
 • Yüksek lisansı NEREDE yapmalıyım?
 • HANGİ yüksek lisans programını tercih etmeliyim?
 • Yüksek lisans programımın türü NE olmalı?

 

Yüksek lisans yapmaya karar vermek eğitiminiz, kariyeriniz, hedefleriniz içi önem arz etmektedir. Bu yolda atacağınız her adımda ve vereceğiniz her kararda yukarıda belirtmiş olduğumuz konuları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.Tüm bu açıklamaların ardından üniversite, program türü vb. konularda detaylı araştırma yapmak için www.yuklis.com ‘u inceleyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

Bedelli Askerliğe Üniversiteler Şaşkın

2018-2019 öğretim dönemi yüksek lisans başvuru ve kayıtlarının bittiği bugünlerde bedelli

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA