Üniversitelere Karne Verilecek

 

Üniversitelere Karne Verilecek

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl itibariyle üniversitelerin başarı karnesini her yıl yayımlamaya karar verdiklerini açıkladı. Bu açıklamaya göre karne detaylarının ne olacağı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Yekta Saraç, “Üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta 42 göstergede olacak.” dedi.

Yükseköğretim sisteminde öğrenci sayısının 8 milyona ulaştığı, üniversite sayısının da 206’ya ulaştığı açıklandı. Buna göre yükseköğretim sisteminde sayısal büyümenin tamamlandığını, artık kalite ve nitelik üzerinde odaklanması gerektiğine değinen Saraç, göreve başladığından beri kaliteyi ön planda tuttuklarını, bu sistemde başarı temelinde seçici bir yaklaşımla yönetmeye, yeniden kurgulamaya çalıştıklarını, var olan sistemden ve mevzuattan şikayet etme yerine imkanları kullanarak sistemi tekrar yapılandırmaya başladıklarını vurguladı.

Üniversiteler Her Yıl Değerlendirilecek

Üniversiteler her yıl çeşitli açılardan değerlendirilerek sonuçlarının kamuoyu ile şeffaf şekilde paylaşılması gerektiği bildirildi.

Toplum üniversiteler ile ilgili bu tarz bilgileri öğrenmeye oldukça istekli olacaktır. Üniversiteler çeşitlendi, farklılaştı, sayıları arttı ve bu nedenle oldukça yoğun bir rekabet ortamı doğdu. Bu rekabetin başıboş bırakılmayarak gözlemlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. YÖK’te rekabet ortamına değinerek, başarının gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunun da topluma objektif ve nesnel olarak açıklanması gerektiğini belirtti.

Edinilen bilgilere göre 5 ana başlıktan oluşacak 42 göstergeye ait 2018 yılına ait veriler ile üniversiteler ölçümlenecek ve değerlendirilecek. Her üniversitenin bu karnesi geçen bir yıl baz alınarak performans değerlendirmesi her yılın başında paylaşılacak.

Bu değerlendirmenin ana kriterleri olarak; “eğitim ve öğretim; araştırma geliştirme, yayın ve proje; uluslararasılaşma; bütçe ve finansman; sorumluluk ve topluma hizmet” gibi ana başlıklar belirlendi.

Amaç

Bütün üniversitelerin başlangıçta belirlenen 5 alanda da başarılı olmasının beklenmediğini belirten YÖK Başkanı Saraç, “bu uygulamanın ana amacı yükseköğretim kurumları arasında adalet temelli rekabet ortamı oluşturmaya ve rekabetin ölçülebilir başarı kriterlerini yansıtmaktır.” dedi.

Bu değerlendirmede var olan izleme göstergeleri üniversiteye yönelik gerçekleştirilecek politikalarda büyük fayda sağlayacak. Prof. Dr. Yekta Saraç ilk aşamada üniversitenin kendisiyle rekabet etmesini, daha sonra sistemde yer alan diğer kurumlarla rekabete girmelerini hedeflediklerini aktardı.

Dijital Ortamda Veri Giriş Sistemi Kuruldu

Bu bilgileri elektronik ortamda veri girişi sağlayabilecekleri bir sistem kurulduğunu ve üniversitelerden belirlenmiş göstergelere ilişkin 2018 yılı verilerini girmeleri isteneceği belirtildi.

Belirli dönemler için veriler sistemden alınarak, Üniversite izleme raporlarının oluşturulacağını bildiren Saraç, böylelikle yükseköğretim sisteminin genel durumunu analiz etme imkanı bulacaklarını söyledi. Ayrıca bu verilerin belirli dönemlerde sistematik bir şekilde kamuoyuna da açıklanacağını ekledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Üniversite Eğitimi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Üniversite eğitimi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar iş hayatına atılmadan önce dikkat

 

Tercih Dönemi

Tercih dönemi başladı. Üniversite öğrenci adayları zorlu geçirdikleri bir süreçten sonra

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

Kitap Önerileri

Kitap önerilerimizi inceleyerek tatilde okumak için alacağınız kitapları belirleyebilirsiniz.

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA