Vakıf Üniversiteleri 2018 Raporu

 

Vakıf Üniversiteleri 2018 Raporu

 

Raporda, Türkiye Vakıf Üniversiteleri 2018 raporu YÖK tarafından hazırlandı. Oldukça geniş kapsamlı konular içeren rapor. Vakıf üniversiteleri 2018 raporu olarak oldukça ses getirecek cinsten. Böyle söylememizin en önemli sebebi ise vakıf üniversitelerinin tamamının röntgeni çekilmiş durumda. YÖK bu konuda çok doğru bir adım atarak tüm öğrencilerini ve kamuyu bilgilendirdi.

 

Sıralamalar Yapıldı

Türkiye’deki tüm vakıf üniversitelerinin öğrenci ve öğretim üyesi sayıları, fakülte ve MYO sayıları, kütüphane büyüklükleri, kitap sayıları, dünya sıralamalarındaki yerleri. Mezunlarının KPSS/ALES/TUS gibi merkezi sınavlardaki başarıları. TÜBİTAK proje bütçeleri, öğrenci başı cari giderlerle tam bursluluk oranları gibi bilgilere yer verildi.

 

Tüm bu başlıklarda sıralamalar yapılarak her bir yüksek öğretim kurumunun farklı alanlarda sıralamalardaki yerleri, iyi oldukları ve hala iyileştirilmeye açık olan yönleri sunuldu. Kitapta ayrıca YÖK tarafından yapılan geliştirme ve iyileştirme faaliyetleri, mevzuat çalışmaları ve son dönemlerde sayısı oldukça artan yerinde incelemelere ait görseller de paylaşıldı.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, raporun sunuş bölümünde yaptığı değerlendirmede, vakıf yükseköğretim kurumlarının ülkenin yükselen değerleri olduğuna işaret etti.

 

Vakıf Üniversiteleri kurumları yükseköğretimimizde önemli bir yere sahip

Toplumun algısında derin anlama sahip olan vakıf kavramına atıfta bulunan vakıf yükseköğretim kurumlarının, yükseköğretim sisteminde önemli bir yer tuttuğunun altını çizen Saraç, “Zamanla anayasamıza ve yasalara aykırı özel üniversite kavramı ile ilişkilendirilmeye müsait bazı uygulamalar bulunsa da vakıf yükseköğretim kurumlarının yükseköğretim sistemine olumlu katkıları ve önemi inkâr edilemez. Vakıf üniversitelerimizin bilim hayatımızın gelişimine ve yükseköğretime erişime yararı olduğu kadar artık uluslararası başarılara da imza atmakta ve ülkemizin görünürlüğünü de desteklemektedir.” değerlendirmesini yaptı.

 

Yeni YÖK’ten Yeni Düzenlemeler

Raporun giriş bölümünde, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Komisyonu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan’ın Birimin faaliyetleri, son dönemlerde yapılan yeni düzenlemeler, denetlemeler, yerinde incelemeler, kurum ziyaretleri ayrıca mevzuat değişiklikleri ile ilgili çalışmalar, iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri hakkında bilgilendirmeleri yer aldı.

 

Alanında İlk rapor niteliğinde

YÖK tarafından hazırlanan, kapsam ve yöntem itibarıyla alanında bir ilk niteliğindeki raporda, vakıf yükseköğretim kurumlarının akademik, mali ve idari açılardan durumlarına grafik ve tablolar kullanılarak yer verildi.

 

Gelecek yıl Devlet Üniversiteleri içinde rapor hazırlanması planlanıyor

Bundan sonra kitabın her yıl yeni bilgiler ile güncelleneceğine, sistemin güçlü ve zayıf yönlerinin ortaya konacağına değinen Başkan Saraç, aynı değerlendirmelerin önümüzdeki yıl devlet üniversiteler için de yapmayı planladıklarını belirtti.

 

Saraç, Yeni YÖK olarak, devlet ve vakıf üniversiteleri kurumları ile hep birlikte bilim hayatında sürekli iyileşme ve kalite yolculuğunda ilerleme kaydedeceklerine inandığını belirtti.

 

“Vakıf Üniversiteleri 2018” raporu’na ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Rakamlarla Öğrenci Sayıları (2017-2018 Öğretim Dönemi)

Türkiye'de okuyan öğrenci sayıları ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik. Daha önce hangi

 

İstanbul Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

İstanbul Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri, uzman eğitimciler tarafından hem uzaktan

 

Gazi Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Ankara’da bulunan devlet üniversitelerinden bir tanesi de Gazi üniversitesidir. Gazi üniversite

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek lisans bölümleri, genellikle mühendislikleri bünyesinde b

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA