Ege Üniversitesi Yüksek Lisans Programları


Ege Üniversitesi Yüksek Lisans Programları eğitim,  fen bilimleri ve sosyal bilimleri gibi toplam 9 farklı enstitü bünyesinde öğrencilere hizmet vermektedir.

Ege Üniversitesi Yüksek Lisans Programları Hakkında

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 5 Kasım 1955 tarihinde, eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Ege Üniversitesi´nin ilk fakülteleri, 1955 yılında kurulan Tıp ve Ziraat Fakülteleridir. Aynı öğretim yılı içinde Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Sonraki yıllarda hızlı bir gelişim gösteren Ege Üniversitesi 1961 yılında Fen Fakültesini, 1968´de Mühendislik Fakültesi ve Diş hekimliği Fakültesini çağdaş bilimin hizmetine sunmuştur. Bu dönem içerisinde İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi adı altında Ege Üniversitesi´ne bağlanmıştır. Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi 1976 yılında eğitime başlamıştır. 1977 yılında Gıda Fakültesi, Ege Üniversitesi´nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tip Fakültesi ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Bu dönemde İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak İşletme ve İktisat Fakülteleri haline dönüştürülmüştür. Yaklaşık yirmi yıllık bir zaman diliminde kuruluş sürecini tamamlayan Ege Üniversitesi´nde, değişik tarihlerde birçok yüksekokul ve enstitü açılmıştır. Ege Üniversitesi´nin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle Tekstil, Makine, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile 1982 yılında, o güne kadar bölgenin tek üniversitesi olan Ege Üniversitesi´nin içinden başka bir üniversite, Dokuz Eylül Üniversitesi doğmuş, Ege Üniversitesi´nin kampüs alanı dışındaki fakülte ve yüksekokulları bu üniversiteye devredilmiştir. Ege Üniversitesi´nin Ege Bölgesi´nin çeşitli il ve ilçelerine yayılan fakülte ve yüksekokulları, bu illerde kurulan Pamukkale Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes gibi üniversitelerin ilk fakülte ve yüksekokullarını oluşturmuştur.

Bugün Ege Üniversitesi’ne bağlı;

  • 15 Fakülte,
  • 9 Enstitü,
  • 5 Yüksekokul,
  • 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı,
  • 10 Meslek Yüksekokulu,
  • 6 Bölüm
  • 34 Uygulama ve Araştırma Merkezi vardır.
  2016 - 2017 öğretim yılı itibarıyla 59.472 ön lisans ve lisans, 9.276 lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 68.748 öğrencisi olan Ege Üniversitesi´nde 3.169’den fazla öğretim elemanı ve 3,827 idari personel bulunmaktadır. Ödemiş, Bayındır, Aliağa, Bergama, Tire, Çeşme ve Urla ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. En son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile 80.000 kişilik bir kampüs kenttir. Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Prof.Dr. Yusuf Vardar – MÖTBE Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen’de Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ’da Rasathanesi, Urla’da ve Tuzla’da su ürünleri tesisleri, Özdere’de Yaz Kampı ve Çeşme’de eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır.   Ege Üniversitesi Yüksek Lisans Programları için arama motorunu kullanarak detaylı program inceleyebilirsiniz. Ayrıca sağ bölümde yer alan iletişim formu üzerinden üniversite yetkililerine soru sorabilir ve iletişim kurabilirsiniz.Program AdıTezli/TezsizFiyat
AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ (DR) (İZMİR KATİP ÇELEBİ ORTAK) /Tezli -
AİLE DANIŞMANLIĞITezsiz -
ALMAN DİLİ VE EDEBİYATI (DR) /Tezli -
AMERİKAN KÜLTÜRÜ VE EDEBİYATITezsiz -
ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİTezli -
BAĞIMLILIK TOKSİKOLOJİSİTezsiz -
BAĞIMLILIKTA MOLEKÜLER ÇALIŞMALARTezli -
BAHÇE BİTKİLERİTezli -
BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETİMİTezsiz -
BEŞERİ VE İKTİSADİ COĞRAFYATezsiz -
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İNTERNET GÜVENLİĞİTezsiz -
BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ (DR) (İZMİR ÜN.ORTAK) /Tezli -
BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE MÜHENDİSLİĞİ (DR) (ORTAK İZMİR YÜK.TEK.ORTAK) /Tezli -
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİTezli -
BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİTezli -
BİTKİ KORUMATezli -
BİYOFARMASÖTİK VE FARMAKOKİNETİKTezsiz -
BİYOFİZİKTezsiz -
BİYOİSTATİSTİK (DR) /Tezli -
BİYOİSTATİSTİK VE TIBBİ BİLİŞİMTezsiz -