Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yüksek Lisans Programları


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yüksek Lisans Programları bakıldığında 60'den fazla yüksek lisans programı bulunmaktadır. Toplam 8 enstitü ile birlikte hizmet veren yüksek lisans programları mühendislik alanlarından sağlık bilimleri alanlarına kadar geniş bir yelpaze içinde yer almaktadır. Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları ile Çanakkale ilinde yükseköğretim yapan üniversite, Çanakkale'de yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler arasındadır.  

Kuruluş

3 Temmuz 1992 tarihinde, 3837 sayılı kanunla kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 1992-1993 Eğitim-Öğretim yılında Trakya Üniversitesi'nden devredilen Çanakkale Eğitim Fakültesi, Çanakkale Meslek Yüksekokulu ve Biga Meslek Yüksekokulu ile eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.  

Tarihçe

1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında Fen Edebiyat Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1994-1995 Eğitim- Öğretim yılında Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ayvacık, Bayramiç, Çan, Ezine, Gelibolu ve Yenice Meslek Yüksekokulları ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılında Ziraat, Su Ürünleri, İlahiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri, 1996-1997 Eğitim-Öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, 1998-1999 Eğitim-Öğretim yılında Gökçeada Meslek Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında da Lapseki Meslek Yüksekokulu ve Tıp Fakültesi eğitimine başlamıştır. 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Yabancı Diller Yüksekokulu, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İletişim Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu açılarak eğitim- öğretime başlamışlardır.  

ÇOMÜ Misyonu

Eğitim ve öğretimde bilgili, donanımlı, kültürlü ve özgüveni yüksek bireyler yetiştirmeyi hedefleyen; bilimsel çalışmalarda uygulamaya dönük, proje odaklı ve çok disiplinli araştırmalar yapma anlayışını benimsemiş; paydaşlarıyla sürdürülebilir ilişkileri gözeten; bilgiyi, sevgiyi ve saygıyı Çanakkale’nin tarihi ve zengin dokusuyla harmanlayan; “kalite odaklı, yenilikçi ve girişimci bir üniversite olmak”

ÇOMÜ Vizyonu

Genç ve dinamik insan varlığıyla; özgürlükçü, yenilikçi ve sürdürülebilir yapısıyla; kurumsal kültüre değer veren ve kalite odaklı gelişmeyi hedef alan yönetim anlayışıyla; bilimsel araştırma, eğitim-öğretim, sanat ve sportif faaliyetleriyle; “bölgenin en iyi üniversitesi olmak, ülkesinin ve dünyanın güçlü bir bilim kurumu haline gelmek”

Değerlerimiz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; bulunduğu değerli coğrafya içerisinde kuruluşundan bugüne kadar elde ettiği tüm kazanımları ile yüksek değerlere sahip bir üniversite olma yolunda ilerlemektedir. Bu Değerlerimiz (alfabetik sırayla) ;
 • Aidiyet
 • Bilimsellik
 • Düşünce ve İfade Özgürlüğü
 • Eğitilmiş Vatandaşlar
 • Etik
 • Girişimcilik
 • Hareketlilik
 • İşbirliği, Dayanışma ve Paylaşma
 • Kalite ve Verimlilik
 • Katılımcılık
 • Kentle Bütünleşme
 • Mükemmeliyetçilik
 • Şeffaflık
 • Tanınırlık
 • Tarihine ve Coğrafyasına Sahip Çıkma
 • Yaşam Boyu Öğrenme
 • Yenilikçilik ve Yaratıcılık
    Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yüksek Lisans Programları için arama motorunu kullanarak programları detaylı inceleyebilirsiniz. Ayrıca sağ bölümde yer alan iletişim formu üzerinden üniversite yetkililerine soru sorabilir ve iletişim kurabilirsiniz.Program AdıTezli/TezsizFiyat
AFET EĞİTİMİ VE YÖNETİMİTezli0 - 0
ARKEOLOJİ (DR) /Tezli0 - 0
AVRUPA ÇALIŞMALARITezli0 - 0
AVUSTRALYA VE PASİFİK ARAŞTIRMALARITezsiz0 - 0
BAHÇE BİTKİLERİ (DR) /Tezli0 - 0
BALKAN ARAŞTIRMALARI ANABİLİM DALITezsiz0 - 0
BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİTezli0 - 0
BİTKİ KORUMATezli0 - 0
BİTKİ KORUMA (DR) /Tezli0 - 0
BİYOLOJİ (DR) /Tezli0 - 0
BİYOMOLEKÜLER BİLİMLERTezsiz0 - 0
BİYOMÜHENDİSLİK VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİTezli0 - 0
ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİTezsiz0 - 0
ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİTezli0 - 0
COĞRAFİ BİLGİ TEKNOLOJİLERİTezsiz0 - 0
DOĞAL AFETLERİN RİSK YÖNETİMİTezli0 - 0
EĞİTİM BİLİMLERİ YÖNETİMİ, TEFTİŞİ, PLANLAMASI VE EKONOMİSİTezsiz0 - 0
EĞİTİM YÖNETİMİ VE DENETİMİ (DR) /Tezli0 - 0
ENERJİ KAYNAKLARI YÖNETİMİTezli0 - 0
FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ (DR) /Tezli0 - 0