Üniversite Eğitimi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Üniversite Eğitimi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Üniversite eğitimi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar iş hayatına atılmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konulardır. Sadece derslere girip çıkan bir öğrenci olursanız eğitim hayatınızda birçok şeyi kaçırmış olursunuz. Türkiye’de açılan üniversite sayılarının artmasından kaynaklı birçok firmanın işe alım değerlendirme kriterlerinde farklılaşmalar oldu. Eskiden not ortalaması ve eğitim aldığı üniversitenin markası ciddi bir değerlendirme kriteri iken bu durum şimdilerde farklılık göstermeye başladı. Global ölçekli firmaların İnsan Kaynakları Direktörlerinin yapmış oldukları açıklamalara dikkat etmek gerek. Özellikle yeni mezunların özgeçmişinde öğrencilik yıllarında bir projenin içerisinde yer alıp almadığı, öğrenci kulübüne üye olup olmadığı değerlendirme soruları ön plana çıkmakta. Bu değerlendirme ile kişilerin ekip çalışmasına yatkınlığı, iletişim becerileri ve proje yönetme yetkinlikleri göz önüne alınmakta.

Kitap Okumak

Bu hususlar haricinde üniversite eğitimi boyunca uzmanlaşmak istediğiniz alanla alakalı çok ciddi okumalar yapmalısınız. Alanınızla alakalı derinlik kazanmanız çok önemli. Okuma alışkanlığı disiplini edinmiş kişiler yaşadıkları olaylar karşısında daha farklı pratik çözüm yollarını modelleyebilir.

 

Mülakat Teknikleri

Bunun yanı sıra iletişim becerilerini arttırmak ve insan kaynaklarının yapacağı mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir diğer husustur. Birçok aday mülakatlarda karşısındaki insan kaynakları yetkilisinin yapmış olduğu stres mülakatının farkında olmadığı için elenmektedir. Çalışmak istediğiniz meslek grubuna yönelik programlar öğrenmek sizi birçok adaydan ayıracak önemli bir etmek olacaktır.

 

Raporlama Becerileri

Yeni mezunların iş hayatında en önemli sorun yaşadığı konuların başında en çok kullanılan raporlama programlarından Microsoft Office’ ye yeterli derecede hâkim olamamasıdır. Bu noktada özellikle word, excel, power point gibi temel programları kullanmayı temel seviyenin bir tık daha ötesinde bilmeniz önemli.

 

Sektörel Bakış Açısı

Çalışmak istediğiniz sektörle alakalı kişileri takip etmeniz onların olaylara bakış açısı hakkında bilgi edinmeniz ilerleyen süreçlerde size fayda sağlayabilir. Sektörün duayenlerinin olaylara ve konulara bakış açısı birçok alanda sizde ilham verici fikirlerin doğmasına sebep olabilir.

 

Yabancı Dil

Yabancı dil bilmek artık hemen hemen her kurumun aramış olduğu şartların başında gelmekte. Bundan dolayı mesleğiniz ile alakalı genel ve tekniki alanda yabancı dil bilmeniz önemli.

 

Üniversite eğitimi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar başlıklı yazı dizimiz devam edecektir. Üniversite eğitimi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Eğitimde Pazarlama Ödülleri 2019

Pazarlamasyon.com tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Eğitimde Pazarlama Ödülleri ile ilg

 

Eğitim Teknolojileri Uzaktan Eğitim Yüksek Lisansı

Eğitim Teknolojileri Uzaktan Eğitim Yüksek Lisansı, teknolojinin gelişimi ve eğitim içeriğin

 

Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi

Türkiye’nin geleceği olan eğitim sektörünün, dijital dünyadaki yerini konuşmak ve dijital

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA