Yüksek Lisans ve Doktorada Tez Yazdırma Sahteciliği!

 

Yüksek Lisans ve Doktorada Tez Yazdırma Sahteciliği!

 

Tezli Yüksek Lisans programlarında son zamanlarda büyük bir sahtecilik söz konusu. Yüksek lisans programına katılan kişiler tez projesini para karşılığı farklı kişilere yazdırmaya çalışıyor. Yüksek lisans programları başarılı bir gelecek adına kişilere büyük artılar katıyorken, eğitim sürecinden en iyi verimin alınabileceği tez zamanında böyle yöntemlere yönelmek oldukça yanlış.

Tez hazırlık süreci kişinin araştırma becerilerini ve veri değerlendirme kabiliyetini geliştirir. Gelecekte iş hayatında daha pratik düşünce yapısına ve araştırma ruhuna sahip olunmasını sağlar. Bu nedenle tez projesini başka kişi ya da gruplara yazdırmak artı bir değer katmıyor iken aynı zamanda maliyet kaybına da yol açacaktır.

Tez yazmak, bir konu üzerine araştırma yapabilmek ve araştırmayı bilimsel literatüre katabilecek olduğunuzu gösterebilmektir. Yaşamda böyle bir tecrübe edinmek kişiye çok şey kazandırır ve geleceğini inşaa ederken bilgiyi araştırma ve sunma yetisini geliştirir.

Tez Yazdırma Sahteciliği

Özellikle dijital alanda tez projesi hazırlama adına büyük bir illegal pazarlama alanı oluşmuş durumda. Bu kişiler kendilerini proje danışmanı olarak isimlendiriyorlar. Üstelik en uygun projeyi yazım kurallarına ve dil bilgisi hakimiyetine göre oluşturduklarını ifade ederken dahi devrik cümle kullanıyorlar. Bu nedenle büyük bir çalışma süreci geçirilen yüksek lisans programlarında tez projelerinin başkalarına yaptırılması büyük olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Tez yazdırmak için başvurulan kişiler ufak bir metni bile sizlere çalışma olarak sunabilir. Üstelik bunun için sizlerden yüklü bir miktar para talep edebilir. Bahsedilen “sözde proje danışmanlarının” birçoğu yabancı sitelerden aldıkları bilgileri translate eder ve olabilecek en anlamlı şekilde bir araya getirir. Bunu yüksek lisans programında olan bireylerde kısa sürede yapabilir. Bir araştırmayı inceleyip bunlardan önemli çıkarımlarda bulunabilmek hayatın pek çok noktasında bireylere farklı bir bakış açısı ile bakabilmeyi öğretiyorken illegal yollara yönelmek kötü seçim olacaktır.

Tez ya da doktora bitirme projelerinde akademisyenlere ve jüri üyelerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu tarz sahte projelerde jüri iyelerinin tutanak tutma, şerh koyma ve reddetme yetkileri bulunur. Bu sahte sunumların çoğu akademisyenler tarafından kolayca anlaşılır ve yine zarara uğrayan kişi yalnızca sahtekarlığa yönelen birey olarak kalır.

Unutulmaması gereken nokta ise sahte projenin dahi kabul ettirilebildiği günümüz şartlarında “sözde diplomaya” sahip olan ve kendi projelerini bile illegal şekilde hazırlamaktan çekinmeyen kişilerin toplumda faaliyet gösterecek olmasıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

Kripto Para

90'lı yıllarda yaşanan teknoloji patlamasında Flooz, Beenz ve DigiCash gibi yeni oluşan sisteml

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA