Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

 

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

 

Tez konusu belirlemek lisans, yüksek lisans, doktora yani akademinin her aşamasında zorlanılan bir şeydir. Tez yazmak uzun sureli bir şeydir ve çok emek verilmesi gerekir. Zaten zor olan bu süreci en kolay şekilde atlatabilmek için doğru tez konusunu belirlemek ise çok önemlidir. Şimdi tez konusunu belirlemeden önce konuyu nasıl belirlemeniz gerektiğine bir göz atalım.

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

  • Tez konusu belirlerken tabii ki öncelik ilgi duyduğunuz ve merak ettiğiniz konuları belirlemek olacaktır. Akademik hayatınız boyunca en çok dikkatinizi çeken ve derinlemesine araşırmak istediğiniz konuları bir kenara not etmekle işe başlayabilirsiniz.
  • Tez konusunun ikinci önemli noktası ise belirlediğiniz ilginizi çeken konular arasından en rahat kaynak bulabileceklerinizi belirlemek. Çünkü eğer niş bir konu seçtiyseniz ve araştıracağınız konu hakkında fazla kaynak yoksa tezinizi bitirmeniz çok zor olur. Dolayısıyla daha önceden yapılan araştırma ve makaleleri tarayarak belirlediğiniz konulardan en rahat araştırma yapabileceklerinizi ayıklayabilirsiniz.
  • Araştırması rahat olacak konular bulun dedik ancak tezinizin aynı zamanda özgün de olması gerekir. Bunun için bir literature taraması yapmalısınız. Sizinle aynı konu üzerinde tez yazmış olanlar çıkabilir bu moralinizi bozmasın. Önemli olan bakış açılarını iyice tarayıp olaya farklı bir açıdan bakabilmek.
  • Daha önceden sizing konunuzda veya sizin konunuza yakın yazılmış tezleri de Ulusal Tez Merkezi üzerinden tarayabilirsiniz. Kabul edilen her tez oraya yüklenmek zorundadır.
  • Tezin kendinizle ilgili olan kısmı tamam ancak tez yazmak bilimsel bir süreçtir ve bulunduğunuz bölüme ve bilime bir şeyler katmanız gerekir. Kendinize şu soruları sorabilirsiniz; Seçtiğim konu ile bu duruma farklı bir bakış açısı getirebilecek miyim? Tezimi okuyanlara yeni bir şeyler sunabilecek miyim? Bu sorulara cevap verebiliyorsanız ve önceki aşamaları da tamamlamışsanız muhtemelen kendiniz için doğru tez konusunu seçmeye çok yakınsınızdır.
  • Ancak buradaki en önemli şey tezinizi yazmanıza yardım edecek olan hocanızdır. Onun da konuyu beğenmesi ve size katkı sağlayabilecek olması gerekir. Onun ve başka konuyla ilgili bilgi sahibi olanların görüşlerine önem verin.
  • Son olarak; Eğer bir araştırma konusu seçtiyseniz ve ona başladıysanız ama yeterli kaynak bulamadıysanız veya ortaya koyduklarınızdan memnun değilseniz konuyu değiştirmekten korkmayın. En başında her şeye müdahale ederseniz belki de büyük bir yanlıştan dönebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 14.10.2018

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA