Mühendislik Bilimleri Yüksek Lisansı

 

Mühendislik Bilimleri Yüksek Lisansı

 

Mühendislik bilimleri yüksek lisansı, mühendislik mezunu olan, ancak kariyerinde daha başarılı olabilmek amacı ile bu alan üzerinde yoğunlaşmayı amaçlayan kişilerin tercih ettikleri alanlar arasında yer almaktadır. Mühendisliğin çeşitli alanlarından mezunsanız ve kariyerinizi bu alanda ilerletmek istiyorsanız, bu alanda hizmet veren onlarca üniversitede tezli yüksek lisans yapmayı tercih edebilirsiniz. Mühendislik alanında çalışmak, insan ve makine konsepti üzerinde çalışmak istiyorsanız, siz de yüksek mühendis unvanına sahip olmak isteyebilirsiniz. Aslında bu unvanı elde edebilmek oldukça basit. Yapmanız gereken tezli yüksek lisans bitirmek.

 

Hangi Üniversiteye Gitmeli?

Mühendislik bilimleri yüksek lisansı, aslında mühendisliğin her dalından çeşitli öğrencilerin mezun olduktan sonra üzerinde çalışmak için tercih edebilecekleri alanlar arasında yer almaktadır. Devlet üniversiteleri olduğu gibi, bu alanda eğitim veren çok fazla özel nitelikli eğitim kuruluşu da bulunmaktadır. Tahmin edildiği gibi, devlet üniversitelerinde eğitim almak için not ortalamanız daha ön plandayken, özel nitelikli kuruluşlar ile ücreti karşılığında da eğitim almak üzere anlaşma yapabilirsiniz.

Buradaki anlaşmadan kastımız kesinlikle burs ve indirim olanaklarından yararlanmanızdır. Bu arada bu alanda yüksek lisans yapmak isteyen kişiler alanlarında yüksek mühendis olmak istiyorsa kesinlikle lisans mezuniyeti üzerinden devam etmeleri gerekmektedir.

 

Mezun Olunca Ne Yapmalı?

Tezli yüksek yapan pek çok mezun daha sonra mühendislik alanında ilerlemeyi seçebilir. Akademik olarak ilerleyebileceğiniz gibi, bu alanda gelişme göstererek üniversite kadrolarında yer almayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kişi tezsiz mühendislik yüksek lisans programını da tercih edebilmektedir. Ancak tezsiz programlar ile akademisyen olmak mümkün değildir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ve Yüksek Lisans Programları

Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü, Tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için, dokuma ve baskı tas

 

Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Günümüzün son trend bölümlerinden bir tanesi olan Psikoloji özellikle insana ve düşünce bi

 

Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisansı

Liderlik ve küresel girişimcilik yüksek lisansı, son yılların en çok revaçta olan bölümler

 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ve Yüksek Lisans Programları

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü her çeşit binanın; istek ve olanaklara göre, plan

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA