Meslek Seçiminde Yüksek Lisans

 

Meslek Seçiminde Yüksek Lisans

 

Bu bölümde sizlere biraz unuttuğunuz eski lisans maceranızı ve girdiğiniz sınavları hatırlatacağız. Çünkü şu sıralar aynı noktalardan başka öğrenci arkadaşlarımız geçiyor. Buraları hatırladıktan sonra meslek seçiminde yüksek lisans program seçiminin de mesleğe olan etkisinin lisans bölüm seçmek kadar önemli olduğunu yazacağız. Çünkü lisans bölümü hayatınızı şekillendirirken asıl yönlendirmeyi ve gerçek kararınızı meslek seçiminde yüksek lisans programı yapacak

 

Zorlu geçen TYT ve AYT sınavlarından sonra üniversitelerin tercih ve tanıtım günleri 14 gün boyunca sürdü. Üniversiteler kurumlarındaki fırsatları, burs imkânlarını, sosyal yeterliliklerini, aktivitelerini belirterek aday öğrencilerin ve velilerin dikkatini çekmeye çalıştılar. Çok çeşitli sloganları ve iletişim çalışmalarıyla tercihlerin son günü olan 14.08.2018 tarihinde tercih ve tanıtım faaliyetlerini tamamladılar. Şimdi tüm üniversiteler sonuçların açıklanmasına ve bayramdan sonra kesin kayıtların başlamasına odaklandı. Burada öğrenciler yapmış oldukları tercihler ve kesin kayıt işlemini tamamladıktan sonra asıl zorlu süreç başlayacaktır.

 

Bölümüyle alakalı eğitime başladıktan sonra o bölümle alakalı hangi mesleklerde, hangi pozisyonlarda çalışabileceği hakkında detaylı araştırma yapmaya şimdiden başlanmalıdır. Kendi özelliklerini iyice tanıdıktan sonra hangi meslek, sektör, bölüm, pozisyon gibi alt kırılımların erkenden netleştirilmesi kariyer yol haritası çizilmesinde hız kazandıracaktır. Uzmanlaşmak istediği mesleği belirledikten sonra bölümündeki akademik dersler haricinde kişi kendini kişisel olarak da geliştirmeye başlayacaktır. Kişisel gelişimine yönelik kendinde eksik gördüğü alanlarda okumalar yapacak, eğitimler alacak ve güçlü olduğu alanlarında daha da güçlendirmeye çalışacaktır.

 

Yüksek Lisans Eğitimine Geçiş

Hemen akabinde uzmanlığını arttırmaya yönelik lisans eğitimini tamamladıktan sonra, çalışmak istediği meslek dalında kendisine fayda sağlayabileceğine inandığı bir lisansüstü program seçme evresi başlayacaktır. Aynı lisans bölümü seçmek kadar önem taşıyan, yüksek lisans program belirlenmesinde seçimlerin ve yönelimlerin etkisi büyük olacaktır. İnsanların yeni eğilimlerinden kaynaklı sektörlerin gösterdiği değişiklikler, hızla gelişen yeni teknolojiler gibi birçok farklı durum yeni mesleklerin ve yeni bölümlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Hızla gelişen yenidünya düzeninde piyasanın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çıkan yeni bölümler ve meslekler tüm detayları ile incelenip maksimum faydayı ve verimi alabilecekleri bölümler üzerine şimdiden yoğunlaşmaya başlanılmalıdır.

 

Bu bölümleri belirlerken daha öncede belirttiğimiz gibi kendinizi tanımanız çok önemli. Emin olamadığınız noktalarda kariyer danışmanlarından destek alabilirsiniz. Hedeflerinizi, hayallerinizi, beklentilerinizi ilk etapta belirlemek en öncelikli işiniz olmalı. Tüm süreci bunları belirledikten sonra devam ettirebilirsiniz. Bunlar netleşmeden verilecek kararlar sonrasında mutsuzluk ve pişmanlıklar yaşayabilir, kariyer karmaşasından uzun süre kurtulamayabilirsiniz. Hayatımızın yönünü tercihlerimiz belirler…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA