Lisansüstü ve İş Hayatında Sağlayacağı Avantajlar

 

Lisansüstü ve İş Hayatında Sağlayacağı Avantajlar

 

Lisansüstü programların önemi gün geçtikçe artmaktadır.Eskiden üniversite mezunu olmak iş bulmak açısından öncelikli bir durum taşırken şuan günümüzde üniversite sayılarının artmasıyla birlikte bu durum tek başına yeterli olmamaktadır. Kişinin çalışmış olduğu birimle alakalı bir yüksek lisans programını bitirip bitirmediği birçok kurumda, terfilerde veya barem artışlarında öncelikli bir durum haline gelmiş durumdadır. Ayrıca yönetici adaylarında MBA programlarını bitirmiş olmaları tercih edilmelerinde ayrıcalık sağlayan bir husus olmaktadır.

 

Birçok kurum çalışanlarına, yönetici adaylarına MBA programını bitirmesi için esneklik sağlamakta ve üniversitelerle indirim anlaşması yapmaktadır.

 

Eskiden lise mezunu-üniversite mezunu arasındaki fark günümüzde lisans mezunu-lisansüstü mezunu şeklinde adeta revize edilmiştir. Üniversite okuyan birçok kişi mesleğini en iyi kurumlarda yapmak istemektedir.

Türkiye’de bulunan birçok yerel ve global kurumda en iyi çalışanları bünyesinde barındırmak ister. Burada belirtilen en iyi kavramı sadece üniversitesindeki en yüksek puana sahip kişiler olmaktan çıkmıştır.

 

Artık çalışmak istediği alanla alakalı veya yöneticilik becerilerine yönelik spesifik bir alanda lisansüstü eğitimi almış mı?

 

Bu alanda akademik bir projesi veya tezi bulunmakta mı? gibi konulara bakılmaktadır. Akademik olarak kendinizi geliştirmek, kendinizi güncel tutmak önemli bir evredir. Bunun yanında eğitim hayatınız boyunca yer almış olduğunuz projeler, kulüp faaliyetleri sayesinde ortaya koymuş olduğunuz ekip çalışması gibi detaylarda insan kaynakları uzmanlarının dikkat ettiği hususlardır.

Bu sosyal faaliyetlerin göz önünde bulundurulmasının sebebi kişinin ne kadar sosyal biri olduğunu, iletişiminin ne seviyede olduğu, ekip çalışmasına yatkınlığı gibi yetkinliklerinin ölçülmeye çalışılmasıdır.

İşe ve pozisyona göre değişiklik gösterse de genel olarak insan kaynakları biriminde çalışan uzmanların personel alımında üzerinde özellikle durdukları yetkinlikler şunlardır:

 

  • Organizasyon Becerisi
  • İletişim Yeteneği
  • Problem Çözme Yeteneği
  • Stratejik ve Analitik Bakış Açılarına Sahip Olma
  • İkna Kabiliyeti
  • Gelişime Açık olmak
  • Analiz Yeteneği
  • Sonuç Odaklı Olma

Eğitim hayatınızı sadece bir lisans programı bitirip hızlıca iş hayatına atılmak olarak gördüğünüz takdirde büyük yanılsamalar yaşayabilirsiniz. Eğitim sürekli gelişimi kapsayan bir olgudur. Eğitim hayatınız boyunca sosyal faaliyetler içerisinde bulunmanız birçok yetkinliğinizin gelişmesine sebep olacaktır.

 

Bunun yanında eğitiminizi lisansüstü bir alanda devam ettirerek belirli bir alanda uzmanlaşmanız iş hayatınızda size terfi, barem artışı, joker elemanı olma gibi kariyer süreçlerinizde çeşitli aşamalarda avantaj sağlayabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA