YDS – Yabancı Dil Sınav Karşılaştırmaları

 

YDS – Yabancı Dil Sınav Karşılaştırmaları

 

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan “YDS – Yabancı Dil Sınav Eşdeğerlik Çalışma Grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucunda. ÖSYM Yönetim Kurulunca Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerlikleri hususunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği

ÖSYM tarafından yapılan, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS). Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) ve YDS – Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) birbirlerine çift yönlü olarak denktir/eşdeğerdir.

KPDS-ÜDS-YDS’nin Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri ile Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS). Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) arasında Tablo 1’de verilen eşdeğerlik geçerlidir.

 

Diğer Yabancı Dil Sınavlarının KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği Herhangi bir yabancı dil sınavının KPDS, ÜDS veya YDS’ye eşdeğer olarak kabul edilmesinde öncelikle sınavın uluslararası geçerliliğe sahip olmasına ve sınavı hazırlayan kurumun sadece bağlı olduğu ülkenin resmî dili/dillerinde yaptığı sınavların eşdeğer kabul edilmesine karar verilmiştir.

Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005 ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir. Yabancı dil sınavları eşdeğerlikleri tablosunda kabul edilen yabancı dil sınavları KPDS, ÜDS veya YDS ile tek yönlü olarak eşdeğerdir. Tablolarda belirtilen sınavlar dışında kalan Üniversite, Enstitü veya diğer dil öğretimi yapan kuruluşlarca düzenlenen çeşitli kurslara yönelik yapılan seviye tespit sınavları bu eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilemez.

 

İngilizce Sınavları KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği

İngilizce için eşdeğerliği kabul edilen sınavların (TOEFL-IBT, TOEFL-CBT, TOEFL-PBT,

IELTS, CPE, CAE, FCE, PEARSON PTE Academic) eşdeğer olduğu KPDS-ÜDS-YDS

puanları ekli Tablo 2, 3, 4, 5, 6 ve 7’de verilmiştir.

YDS ile TOFEL puan karşılığı içeren tabloyu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Dosya ÖSYM’nin resmi web sitesinde yer almaktadır. link çalışmıyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yurdumuzdan 3 İlginç Tez Örneği

Bildiğiniz gibi tez yazmak başlı başına bir hayat yüküdür. Özellikle yüksek lisans ve dokt

 

2019 ÖSYM Sınav Tarihleri (Ales, Yökdil, e-YDS) Açıklandı

2019 ÖSYM Sınav Tarihlerini Açıklandı ÖSYM 09.11.2018 tarihi saat 15:00'de yaptığı duyuru

 

Yüksek Lisans ve Doktora Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

Yüksek lisans ve Doktora (Lisansüstü) yapmadan önce aslında hepimizin dikkat etmesi gereken ço

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA