Kitap Önerileri

 

Kitap Önerileri

 

Kitap önerilerimizi inceleyerek tatilde okumak için alacağınız kitapları belirleyebilirsiniz. 2018-2019 eğitim dönemini birçok üniversite tamamlamış bulunmaktadır. Bazı üniversitelerde tek ders veya bütünleme diye ifade edilen sınavlara devam edilmektedir. Bu sınavlarda 1-2 hafta içerisinde tamamlanacak ve öğrencilerin tamamı tatile çıkmış olacaklar. Aynı zamanda 15-16.06.2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 2019 YKS sınavıyla birlikte lise öğrencileride artık tatil moduna geçmiş bulunmaktadır.  Tatilde gezilecek yerlerin listesi ve planı birçok kişi tarafından yapıldığı için sizler için tatilde okuyabileceğiniz kitapları derlemiş bulunmaktayız.

Kitap Önerileri:

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Kitapta Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya’sı mizahi bir dille eleştirilmektedir. Kitapta belirtilen domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlar olayın daha iyi kavranması için o dönem yaşayan siyasilerin gözlerde canlandırılabilmesi için belirtilen karakterleri temsil etmektedir. Kitap sürükleyici ve mizahi diliyle okuyucu kitlesini etkilemektedir.

 

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Amerika’nın güney kesimlerinde yaşanan olaylarda ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın gözünden ele alıyor. Kullanılan yalın dil ile birlikte özgürlük, eşitlik, ayrımcılık gibi konuları hem bireysel hem de toplumsal açıdan ele almakta.

 

Satranç – Stefan Zweig

Eseri incelediğimizde satranç bir mücadeleyi simgelemektedir. Saygı duyulabilmek, kazanabilmek ve hatta tek bir şeyde olsa başarabilmek için Czentovic kendisini satranca adamıştır.Satrançtaki Czentovic ile Dr. B. Arasında geçen maç Hitler Almanya’sı ile Avrupa’daki insanların yaşadığı savaşı sembol etmektedir.

 

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez’in 1967’de yazdığı bu romanı 1982 yılında ona Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırmıştır. Kolombiyalı yazarımızın bu kitabı neredeyse tüm dünya dillerine çevrilmiştir. Kitabın konusu ile ilgili yazar şöyle demiştir: “Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları birörnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım.

 

Vicdanları Sorgulatan Hikaye Struma – Aaron Nommaz

Aaron Nommaz bu kitabında yine tarihten bir olayı inceliyor ve 12 Aralık 1941’de Köstence Limanı’ndan hareket eden, içinde Balkanlardaki Nazizm’den kaçarak Filistin’e gitmeye çalışan 769 yolcu ve 10 mürettebat bulunan Struma gemisinin hikâyesini anlatıyor. Ve tüm okurlarını yeryüzündeki zulmün bitmesi için ne yapılması gerektiği üzerine düşünmeye sevk ediyor.

Konuyla alakalı ilerleyen günlerde kitap önerileri başlıklı diğer yazılarımız ile güncel önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Kitap önerileri başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA