Kemal Sunal’ın Kendi Hakkında Yazdığı Tez

 

Kemal Sunal’ın Kendi Hakkında Yazdığı Tez

 

Daha önce sizlerle yüksek lisans yapan ünlüleri paylaşmıştık. Bunlardan bir tanesi de Kemal Sunal’dı. Kemal Sunal ilginç bir şekilde yüksek lisans tezini kendi canlandırdığı karakterler üzerine yazdı.

“Madem kimse incelemiyor bari ben inceleyeyim” diyen Kemal Sunal. Genelde canlandırdığı toplumda ezilen, baskıya boyun eğen, naif karakterlerin aslında birer başkaldıran olduğunu savunuyor. Hatta Kemal Sunal’a göre Şaban karakteri kendisine baskı kuran ve onu içine dahil etmeye çalışan her düzeni yıkan bir anarşisttir. Kendisi tezinde ne demek istediğini şu şekilde açıklar: “Hem de İlyas Salman gibi terbiyeli bir karşıt değildir. O, bir yerlerde bambaşka bir düzenin kurulabileceğine, bir karşı öneriler yumağının hayata geçirilebileceğine olan inancı temsil eder adeta. Salman ağırbaşlı ve mağrurdur. “

 

Kemal Sunal’ın tezinde belirttiğine göre ise Şener Şen’in canlandırdığı düzeni korumak ve sistemin içinde kalmak pahasına her şeyi yapacak olan karakterler Şaban gibi karakterlerden çok korkarlar.

 

Sinema ile Tv Farkı

Sinemadaki Kemal Sunal’ın anarşistliğine değinirken aynı zamanda TV’deki Kemal Sunal’ın adeta bir düzen bekçisi olduğunu da dile getiriyor.

“Kemal Sunal’ın en son düşünüleceği yer düzenin kurumlarını temsil eden bir dedektif ya da üniformalı bir kimliktir. Ölmüştür orada. Sunal haklı olarak. dikkat ederek bakarsanız hantallaştığını, hareket edemediğini görürsünüz. Yıllarca Şaban olarak çökerttiği kurumlara onu geri yollayan diziler, sanki ona özür diletmek istemektedirler bu kurumlardan. Şaban’ı, o büyük anarşisti öldürmek pahasına.” diye kendisi tezinde duruma bu şekilde değiniyor.

Bugün televizyonlarda özellikle Şaban’ın ve Kemal Sunal’ın diğer karakterlerinin olduğu filmlerin çok izlenmesinin sebebini de insanların bu anarşizme ve başkaldırıya eşlik etmek istemelerinden kaynaklandığını söylüyor.

Çöpçüler Kralı, Kibar Feyzo, Devlet Kuşu, Zübük gibi Kemal Sunal filmleri düzenin değişebilirliğini vurgulamış ve değiştirecek olanı da uzakta aramaya gerek olmadığını göstermiştir.

Kemal Sunal genel olarak kendi karakterlerinin özellikle televizyonda üzen ile buluştuğu noktada bozulduğuna ve taşıdığı değerleri kaybettiğine inanmıştır. Özellikle bütün Türkiye tarafından sevilen ve aptal olmakla nitelendirilen Şaban’ın düzene bilinçli bir karşı çıkışı olduğunu savunarak oldukça ilginç bir tez yazmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA