Kariyer Planı Yap ve Yoluna Devam Et

 

Kariyer Planı Yap ve Yoluna Devam Et

 

Üst düzey, orta veya alt düzey olmak üzere her meslek için kariyer planı vardır. Bir koordinatörün, genel müdürün, formenin, işçinin, akademisyenin kendilerine has birer kariyer planı ve yaşantıları vardır. Kişinin kariyerinde söz sahibi olan sadece yönetim değildir. Bu kişiler, aynı pozisyonda kalmaya devam edip, çeşitli bilgi, beceri ve yetenekler edinerek de kariyerine devam etmek isteyebilirler. Kişinin kariyerini kendisinin planlayabilmesi için öncelikle hazırlıklı ve istekli olması gerekir.  Kişi, kendisinin kabul etmediği bir kariyer planlamasına başlamakta zorlanabilir. Kişiler, genellikle iş fırsatları içerisinde bir seçim yapması gerektiğinde veya doğru meslek seçimi için kariyer koçuna ihtiyaç duyabilmektedir. Kariyer koçundan farklı konularda da destek alınabilmektedir. Kariyer koçları, kişilere kendileri için şu an hangi işin daha uygun olduğunu anlatmak yerine, bir iş geçişi ortaya çıktığında tekrar kullanabilecekleri bir beceriyi öğretmeyi hedeflemektedir.

 

Kariyer koçluğu!

Kariyer koçluğu, bireylerin veya çalışanların kişisel yetkinlikleri ve becerileri dâhilinde verimliliklerini artırarak beklenenin üzerinde performans göstermelerini sağlayan bir süreçtir. Kariyer koçları ile kişiler bu süreçte iş ve kariyerleri üzerine görüşmeler yapar, güçlü yönleri daha etkili kullanabilme yolları üzerine çalışırlar. Kariyer koçluğu süreçleri hayalleri adım adım hedefe dönüştüren bir sistemdir. Kariyer koçluğu alan kişiler hedeflerini belirlemede zorluk yaşamazlar ve daha sağlıklı, yerinde kararlar verirler. Kariyer koçları, kişiyi dinlemek ve danışanın kişisel ihtiyaçlarına uygun çalışma hayatı üzerine yaklaşımları belirlemeye odaklanır. Her görüşmede, kariyer koçu bireyi ve mevcut durumunu sorgular, gözlemlemeye katkıda bulunur ve kişiyi dinlerken konuşmanın en etkin odağını seçer. Bu etkileşim ve netlik, danışan kişiyi eyleme geçirmeyi sağlar. Koçluk, kişinin farkındalığını arttırarak ve ilerleyişine katkıda bulunur.

 

Kariyer koçluğu hizmetinden faydalanmanın kişiye ve işletmeye birçok konuda kazanımı ve faydası vardır. Kariyer koçluğu, bireysel olarak kişinin hayatına yön veren bir süreçtir. Kişinin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda gerekli becerileri geliştirmeyi ve gerekli koşulları oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda kişinin özel ve iş hayatındaki dengeyi sağlama konusunda ona destek olur. Kişinin sorumluluk bilincini geliştirir ve öz disiplinini sağlar. İşletmeler açısından kariyer koçluğu hizmetinden yararlanmak, kaynakların daha etkin kullanılmasını, mutlu çalışanlar oluşturarak verimli bir çalışma ortamı sağlar. Çalışanların gizli kalmış potansiyellerinin ortaya çıkmasıyla, fark katarak yüksek performanslı çalışmalarıyla işletmeye değer katmalarını sağlar.

 

Nerede Olduğunu Değerlendir!

Liderlik yetkinlikleriniz ile birlikte bilgi, birikim, deneyim, beceri ve yeteneklerin değerlendirilmesidir.

 

Kariyer Vizyonunu Oluştur!

Kariyer seçimleri ve istekleri doğrultusunda potansiyelin keşfedilmesidir. İdeal kariyerinizi gözünüzün önüne getirin. İdeal kariyerinize adım atıp atmamaya karar verin. Hazır olup olmadığınızı değerlendirin. Üstesinden gelmek için zorlukları belirleyin. Harekete geçmediğiniz takdirde neler olabileceğini anlamaya çalışın. Gelecekteki vizyonuna bağlı kalarak hareket etmeyi deneyin.

 

Kariyer Planını Tasarla!

Üst düzey kariyer yol haritasının oluşturulmasıdır. Hedeflerinize yönelik yakın zamandaki kariyer planlama taktiklerinizi oluşturun. Kariyer yol haritanıza ve taktiklerinize bağlı kalarak işinizi yapın. Geçmiş düşüncelerden, geçmiş olaylardan ve davranış örüntülerinden uzaklaşıp, artık yeni düşünce ve vizyonlara göre aksiyon alın.

 

Kariyer Dönüşümü için Yeni Taktikleri Uygulamaya Başla!

Aksiyona geçmek ve kariyerinizi geliştirmek için sorumluluk planlarınızı uygulayarak ileriye doğru ilerlemek gerekir. Güçlük ve güven açısından zorlukları ve fırsatları ele alabilirsiniz. Kariyer koçuyla birlikte tutarlı kariyer planı takiplerini yapmak faydalı olacaktır.

 

İşte tüm bu aşamalardan anlaşılacağı üzere, kariyer hedeflerini belirleme zorluk çekenler, nereden başlayacağını ve nasıl planlayacağını bilmeyenler, kariyerine ne şekilde devam edeceği konusunda kararsız kalanlar, kariyerim için hangi yüksek lisans veya doktora programına devam etmeliyim, kişisel gelişim veya mesleki gelişim açısından hangi eğitim ve sertifika programlarına katılmalıyım diye düşünenler, iş yaşam dengelerini artırmak isteyenler, kendi yetkinlikleri ve yetenekleri ile yapacakları konusunda bilinç düzeyini artırmak isteyen kişiler kariyer koçluğuna ihtiyaç duyulan diğer durumlar arasında görülmektedir.

 

Kaynak: Koçluk Atölyesi / Kariyer Koçluğu

Yazar : Yrd. Doç. Dr. Pelin VARDARLIER

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Meslek Seçiminde Yüksek Lisans

Bu bölümde sizlere biraz unuttuğunuz eski lisans maceranızı ve girdiğiniz sınavları hatırla

 

Robotlar İnsanları Geçiyor

Bu yazımızda sizlere robotlar insanları geçiyor demek istedik. Tabi ki robotlar insanları geçi

 

Vakıf Üniversitelerinde Yüksek Lisans

Vakıf üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora ücretlerinin yüksek olduğu bundan kaynaklı

 

İdeal Patron Arıyorum

İdeal Personel arayışlarına karşı ideal patron arıyorum bende. Son zamanlarda iş ilanlarınd

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA