Finans Enstitüsü

 

Finans Enstitüsü

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü eğitimde uzmanlığa verdiği önemin yakın zamanda kurulan ve ana amacı sadece Finans sektörüne yönelik eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine hizmet vermeyi hedefleyen Finans Enstitüsüdür. Enstitü bünyesinde yer alan lisansüstü programlar;

  • Bankacılık,
  • Sigorta ve Risk Yönetimi,
  • Finans ve Sermaye Piyasası ana bilim dallarında teori ve uygulamalanın bileşimini sağlamayı hedefleyen bir içerikle tasarlanmıştır.

Finans Enstitüsü üç doktora programı ve yedi farklı tezli ve tezsiz yüksek lisans programı ile ulusal ve uluslararası finansal piyasaları entegre eden bir yaklaşımla ulusal, bölgesel ve küresel danışmanlık hizmetleri sunan, araştırma ve projeler üreten, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine ve finans kesimine katkı sağlayan bir kurum olarak tasarlanmıştır.

 

Sahip olunan deneyimli akademik kadro, piyasa profesyonellerince İstanbul Ticaret Odasının da katkılarıyla desteklenmektedir. İstanbul Ticaret Odasının desteği mezuniyet sonrası aşamada da öğrencilerine staj ve iş imkanları sunmak suretiyle hissedilmektedir.

 

İlk Sermaye Piyasası Yüksek Lisansı

Özellikle Finans Enstitüsü bünyesinde yer alan Sermaye Piyasası Yüksek Lisans Programı ülkemizin ihtiyaç duyduğu niteklikli piyasa profesyonelleri yetiştirilmesi hedefine önemli bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu programın en büyük özelliği öğrencilerine Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurulu  (SPL) ile yapılan protokol ile lisanslama sınavlarına uygun bir içerik sunmasıdır. Program öğrencileri bir yandan Sermaye Piyasası alanında uzmanlığını geliştirici bir Yüksek Lisans yapma imkânına elde ederken bir yandan da SPL lisanslama sınavlarına hazırlanma olanağı sağlanmaktadır.

Yapılan protokolün bir parçası olarak programda yer alan derslerin yarısı doğrudan SPK uzmanları ve yöneticileri tarafından verilmektedir. Programdan başarıyla mezun olan öğrenciler ek bir sınava girmelerine gerek kalmadan transkriptlerindeki derslere göre ilgili lisansı SPL ’ye başvurarak alabilmektedir. Bu şekilde öğrenciler finans sektöründe birçok alanda çalışabilmek için bir önkoşul olan SPL lisanslarını ek bir zaman, maliyet ve hazırlığa ihtiyaç duymadan elde etme imkânına sahip olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ve Yüksek Lisans Programları

Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü, Tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için, dokuma ve baskı tas

 

Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Günümüzün son trend bölümlerinden bir tanesi olan Psikoloji özellikle insana ve düşünce bi

 

Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisansı

Liderlik ve küresel girişimcilik yüksek lisansı, son yılların en çok revaçta olan bölümler

 

Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı

Kurumsal İletişim yüksek lisans programı, kurumsal anlamda çok yönlü çalışabilmeyi mümkü

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA