İşletme Yüksek Lisans Programı

 

İşletme Yüksek Lisans Programı

 

İşletme Yüksek Lisans Programı

İşletme Yüksek Lisans Programı, İşletme MBA veya İşletme Yönetimi gibi yüksek lisans programları genellikle tercih edilen bölümlerdir. Her alana hitap eden yanı ve yüksek lisans programının yapan kişiye uzmanlık katıyor olması ise ayrı bir tercih sebebi. Programın İngilizce olanı her zamanki gibi sizler için çok daha fazla fayda sağlayacaktır. İngilizce olan program ise genellikle Executive MBA olarak geçer. MBA ile Executive MBA arasındaki farkları başka bir yazıda anlatmıştık.

İşletme Yüksek Lisans Programının Amacı

İşletme Yüksek Lisans Programı, lisans eğitimlerini İktisadi ve İdari Bilimler alanlarında yapmış olanların yanı sıra farklı lisans alanlarından mezun olanlara da iş dünyasının kapılarını açacak ve onların iş yaşamını etkileyecek bilgi ve becerilerle donanmasını sağlayacak çağdaş ve uygulamalı bir program tasarımıdır.

 

Öğrencilerin ve profesyonellerin, küresel bir bakış açısı ile bilimsel çalışmaları ve gelişmeleri takip etmelerini, yeni yaklaşımları kavrayarak meslek alanında uygulamaları, yönetsel görev ve sorumlulukları üstlenebilecekleri nitelikleri kazandırmayı amaçlamaktadır.

 

Program, gerek teorik yaklaşımlarla gerekse deneysel uygulamalar ile öğrencilerin bilimsel araştırma sürecini izleyerek işletmelerin problemlerine ilişkin veri toplamalarını, analiz etmelerini, yorumlamalarını, çözüme ilişkin öneri getirmelerini sağlayan bilgi ile donatılmalarını sağlamaktadır.

 

Proaktif düşünce yapısına sahip, diğer bir deyişle, problemleri ortaya çıkmadan önleyebilecek tedbirleri düşünen ve alan; karşılaştığı sorunları çözmek için sistematik ve hızlı düşünebilen; iş yapma kapasitesini sürekli geliştiren; işinde inisiyatif kullanabilen; fikir geliştiren ve fikir alış-verişinde bulunan, katılımcı niteliklere sahip insan gücünü ülke ekonomisine kazandırmayı hedeflemektedir.

 

İşletme Programının Hedefi

İş dünyasına profesyonel ve proaktif düşünebilen yönetici ve beyaz yaka yetiştirmek. Bu programdan mezun olan kişilerin, özel veya devlet kuruluşu olan her kurumun işletmeciliğinin bilişsel ve kavramsal şekilde en iyi biçimde yapmasını sağlamaktır.

 

İşletme programı haricinde kar amacı güden veya gütmeyen kurumların özelinde de farklı yüksek lisans programları bulunmaktadır. Bunlar örneğin sağlık işletmeciliği ve maden işletmeciliği gibi programlardır. İşletme yüksek lisans programını devlet ve vakıf üniversitelerinde yapabilirsiniz. Tezsiz işletme programı devlet ve vakıf üniversitelerinde ücretli olurken tezli yüksek lisans programı devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Vakıf üniversitelerinde ise ücretlidir.

 

Yüksek lisans programları arasında en çok öğrencinin öğrenim gördüğü bölümdür. İstanbul ve Ankara illerinde özellikle büyük ilgi olurken bu bölüme, ilgi olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi kişilerin girişimcilik yanlarının olması ve genellikle lisans için ilgili mezuniyet zorunluluğu aranmaması.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ve Yüksek Lisans Programları

Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü, Tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için, dokuma ve baskı tas

 

Psikoloji Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Günümüzün son trend bölümlerinden bir tanesi olan Psikoloji özellikle insana ve düşünce bi

 

Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisansı

Liderlik ve küresel girişimcilik yüksek lisansı, son yılların en çok revaçta olan bölümler

 

Kurumsal İletişim Yüksek Lisans Programı

Kurumsal İletişim yüksek lisans programı, kurumsal anlamda çok yönlü çalışabilmeyi mümkü

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA