Hızlı Öğrenme Sırları

 

Hızlı Öğrenme Sırları

 

Size bu yazımızda hayatında önemli başarılara imza atmış insanlardan değerlediğimiz hızlı öğrenme sırları nden bahsedeceğiz.

Belki de son zamanlarda adını en çok duyduğumuz insanların birisinden bahsediyoruz Elon Musk. Son zamanlarda diyoruz çünkü bu kişinin adını 2015 yılına kadar bilmiyorduk. Kendisi yine önemli işler yapıyordu tabi ki ama bu kadar ön planda değildi. Dikkat ederseniz Elon abimizin parlayışı Allah rahmet eylesin Steve Jobs abimizin vefatına denk gelmektedir. Çünkü Amerika asla  kahramansız kalamaz. Steve öldükten sonra hızlı bir PR yatırımı ile Elon gönüllerde taht kurmaya başladı ama bu yatırım boş beleş bir yatırım değildi. Adam da cevher vardı ve gerçekten zeki olduğuna kısa bir süre içerisinde yaptığı işlerle gösterdi herkese.

 

Bugünlerine nasıl geldiğine şöyle bir baktığımızda en önemli sermayesinin zekası olduğu aşikar. Bu zekayı kullanırken de aslında olaylara hem pratik ve basit yaklaşmı hızlı öğrenme sırları sayesinde Hep ilerici bir düşünce yapısı ile hareket etmiş ve yatırımlarını uzun vadeli yapmış. Ayrıca bugünlerine gelmesinin en önemli nedeninin ise bol bol kitap okumak olduğunu kendisi söylüyor.

 

Düşünün Paypal denilen büyük bir sanal banka kurmuşsunuz, yetmemiş gidip Tesla denilen elektrikle ve insansız çalışan bir araç yapmışsınız. bunlar yetmediği gibi bir de spacex denilen bir roket geliştirerek o aracın uzaya kadar gidip sonra dönmesini sağlıyorsunuz. Bunlar gerçekten müthiş. Peki Elon abinin bunları bu kadar hızlı yapabilmesi ve yaptıkları iş hakkında bu kadar bilgiye sahip olabilmesinin yolu nedir? İşte bu soru kendisine sorulmuş ve bakın ne cevap vermiş.

İşte Elon Musk’ın herhangi bir şeyi hızlıca öğrenebilmenin iki basit yolu;

 

 1-Bilgi bir ağaçtır.

 

Hayranlarından birisi, Musk’ın nasıl bu kadar çok şeyi inanılmaz kısa zamanda öğrendiğini, hangi hızlı öğrenme sırları kullandığını soruyor:

” Biliyorum ki bir sürü kitap okuyorsunuz ve bir sürü zeki insanı işe alıp, resmen onların bilgilerini de içinize çekiyorsunuz ve bu kadar bilgiyi kafanızın içinde tutabilmenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyorsunuz, bu işte bu kadar iyi olmanızın sırrı nedir? “

 

Musk cevap olarak bu söylenilene karşı çıkıyor. Çünkü Musk’a göre insanların birçoğu düşündüklerinden daha fazla şey öğrenme kapasitesine sahipler, sadece bunu denemiyorlar. Ve insanları kendi limitlerini zorlamaları ve denemeleri konusunda cesaretli davranmadıklarını savunan Musk küçük bir tavsiye veriyor;

 

“Bilgiyi anlamsal bir ağaç olarak görmek çok önemli, bir konu hakkında detayları öğrenmeye başlamadan öncelikle temel sayılan prensipleri öğrendiğinizden emin olun, çünkü eğer öğrenmezseniz detayları asacağınız bir yer olmaz.”

 

  2- Birbirleri ile Bağlantı Kuramadığınız Şeyleri Hatırlayamazsınız.

 

Birçok hafıza uzmanında altına basa basa tekrarladığı bir şey var ki; o da hatırlamanın en iyi yolu yeni öğrendiğiniz bir şeyi halihazırda bildiğiniz bir şeyle ilişkilendirmek. Eğer yeni bilgilerin kendisine bağ kuracağı eskiden edindiğiniz bilgiler yoksa unutmanız kolaylaşacaktır.

 

Sonuç olarak, eğer hızlı öğrenmek istiyorsanız Musk’ın önerdiği stratejileri kullanabilirsiniz, bir konu hakkında hızlı öğrenmek istiyorsanız ileri düzey bilgilerden değil, temel bilgileri öğrenerek başlamalısınız. Bu ilk etapta biraz daha fazla zaman alsa da, daha sonrasında o konu hakkındaki bilgileri hızlı ve daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Meslek Seçiminde Yüksek Lisans

Bu bölümde sizlere biraz unuttuğunuz eski lisans maceranızı ve girdiğiniz sınavları hatırla

 

Robotlar İnsanları Geçiyor

Bu yazımızda sizlere robotlar insanları geçiyor demek istedik. Tabi ki robotlar insanları geçi

 

İdeal Patron Arıyorum

İdeal Personel arayışlarına karşı ideal patron arıyorum bende. Son zamanlarda iş ilanlarınd

 

Hızlı Uyku Uyuma, Uyku Bozukluğu

Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız konulardan bir tanesi olduğu için özellikle bu ko

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA