Dünyanın En Büyük 5 Bankası

 

Dünyanın En Büyük 5 Bankası

 

Dünyanın en büyük 5 bankası hangileridir sorusunun cevabını aşağıda ilginize sunmuş bulunmaktayız. Dünyanın en büyük bankalarına baktığımızda ilk 4 bankanın ÇİN’ de bulunması çok dikkat çekmekte. 5-6-7 ve 8. sıralarda ABD bankaları 9. Sırada ÇİN ve 10.sırada İNGİLTERE bankaları bulunmakta.

 

ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) -ÇİN

Türkçesi Çin Endüstri ve Ticaret Bankası olan ICBC Grubu, 1 Ocak 1984’te kurulmuştur. Banka, toplam varlıklar ve piyasa değerine göre dünyanın en büyük bankası unvanına sahiptir ve 42 ülkede,  17.000 şubesiyle, toplamda bireyselde 496 milyon, kurumsalda 5 milyon müşteriye hizmet etmektedir. ICBC, üç yıldır dünyanın en büyük bankası ve en büyük şirketi unvanlarına sahiptir. ICBC, Çin hükümeti tarafından kurulan bir devlet bankasıdır ve bankanın marka değeri 79,8 milyar dolardır.

ICBC, 22 Mayıs 2015’te Tekstilbank’ın %75.5’lik hisselerini 669 milyon TL’ye satın almış ve 23 Kasım 2015’te isim değişikliğine giderek bankanın ismini ICBC Turkey Bank A.Ş. şeklinde değiştirmiştir.

 

China Construction Bank – ÇİN

Türkçesi Çin İnşaat Bankası olan banka 1 Ekim 1954 Çin Halk Yapı Bankası olarak kurulan kurulmuş ve 1996’da adı değişmiştir. Bankanın merkezi Pekin’in Xicheng semtindedir. Banka 2015 yılı itibariyle market capitalisation bakımından dünyanın en büyük bankası ve altıncı büyük şirketi unvanına sahiptir. Banka 15 ülkede 14.000 şubesiyle hizmet vermektedir. Bankanın marka değeri 69,7 milyar dolardır.

 

Agricultural Bank of China -ÇİN

Türkçesi Çin Ziraat Bankası olan banka Çin’in beş büyük devlet bankasından biridir. 1951’de kurulan bankanın merkezi Pekin’in Dongcheng semtindedir.

Çin Ziraat Bankası 2015 itibarı ile Forbes Global 2000’de dünyanın en büyük, en güçlü ve en değerli şirketleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Banka 9 ülkede hizmet vermektedir. Bankanın marka değeri 55 milyar dolardır.

 

Bank of China – ÇİN

Bank of China Limited, 1912’de kurulmuş olup Çin’in en eski bankası unvanına sahiptir. Bankanın merkezi Pekin’in Xicheng semtindedir.

Bank of China, 2009’dan beri Çin’in ikinci büyük borç veren bankasıdır. Aynı zamanda banka piyasa kapitalizasyonu değerine bakıldığında dünyanın beşinci büyük bankasıdır. Bununla birlikte Bank of China, 2015 itibariyle Forbes Global 2000’de dünyanın en büyük, en güçlü ve en değerli şirketleri sıralamasında üçüncü sırada yer almıştır. Bankanın marka değeri 51 milyar dolardır.

 

Wells Fargo – ABD

Wells Fargo, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, California merkezli bir finansal hizmetler şirketidir. 2015’te dünyanın en beğenilen 22. ve en saygın ise 7. şirketi seçilen Wells Fargo, en büyük ABD şirketleri arasında 2018 Fortune 500’de toplam gelire göre 26. sırada yer almaktadır. Wells Fargo 2018 itibariyle, 35 ülkede 70 milyondan fazla müşteriye hizmet vermekte olup, 8.050 şubeye ve 13.000 ATM’ye sahiptir. Bankanın marka değeri 40 milyar dolardır.

 

Genel olarak sırasıyla ilk 10 bankanın isimleri ve hangi ülkeye ait oldukları aşağıda belirtilmiş bulunmaktadır.

 

SıraBanka AdıÜlke
1ICBCÇin
2China Construction BankÇin
3Agricultural Bank of ChinaÇin
4Bank of ChinaÇin
5Wells FargoABD
6Bank of AmericaABD
7CitibankABD
8ChaseABD
9China Merchants BankÇin
10HSBCİngiltere

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Geçmişten Günümüze Bankacılık ve Finans

Geçmişten günümüze Bankacılık ve Finans birçok aşamadan geçmiştir. Ekonomi artık herkesi

 

Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı

Bankacılık ve Finans yüksek lisans programı bankalarda ve finans kuruluşlarında veya çeşitli

 

Finans Yönetimi Yüksek Lisansı

Finans yönetimi; finans yönetimi yüksek lisans adaylarının uzmanlaşmasını ve faaliyetler ser

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA