Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak

 

Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak

 

Yüksek lisans her ne kadar akademik anlamda öğrenciliğin devam etmesi anlamına gelse de kendinizi geliştirmek veya mesleğinizde ilerleyebilmek için de yüksek lisans yapabilirsiniz. Bu durumda hali hazırda bir yerde çalışırken aynı zamanda da yüksek lisans için okula gidip gelmeniz gerekecektir.

Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak

Yüksek lisans ile okulu bir arada yürütmek seçtiğiniz bölüm ve üniversiteye göre değişiklik gösterebilir ancak temelde hem çalışıp hem okumuş olacaksınız. Örneğin MBA gibi programlar zaten ya hali hazırda çalışan ya da uzun süre çalışmış kişilerin gittikleri programlardır. Ancak yüksek lisans programınız illa işinizle alakalı olmak zorunda değildir. Hayatınıza katkıda bulunacak veya merak ettiğiniz başka herhangi bir bölümde de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Peki hem iş hem de yüksek lisans ile nasıl başa çıkılır?

  • Öncelikle doğru yüksek lisans programını seçmek çok önemli. Çalışıyorsanız ya yüksek lisanstaki ders günlerinize göre part time pozisyonlara geçmeniz gerekir ya da ikinci öğretim bir yüksek lisans programı tercih etmelisiniz. Sizin tüm ayarlamalarınıza rağmen elbet bazen ikisini bir arada yürütmek zor olacaktır. Okulda hocalarınız ek dersler koyulabilir, iş yerinde kesinlikle gitmeniz gereken bir toplantı çıkabilir… Bu gibi durumlarda zorlanmamak için hem hocalarınızla çalıştığınızı, hem de yöneticilerinizle yüksek lisans yaptığınızı önceden konuşmalısınız.
  • Alacağınız eğitimin ücretli olması bütçenizi nasıl etkiler iyice düşünün. Çalıştığınız yerle yüksek lisans ile ilgili planlarınızı yapmadan önce görüşürseniz, bazen şirketlerin anlaşmalı olduğu eğitim kurumları olabiliyor, onlardan yararlanabilirsiniz.
  • Hafta sonlarınızı ders çalışarak geçirmeye hazır olun. Çalışırken hafta sonları sürekli beklenir. Dinlenebileceğiniz, eğlenebileceğiniz tek zamanınız hafta sonudur çünkü. Haftan içi iş yorgunluğu sebebiyle fazla bir şey yapamazsınız.

Yüksek lisansa başladıktan sonra işte o iple çektiğiniz dinlenme-eğlenme hafta sonlarının çoğunu ders çalışarak geçirmeye hazır olmanız gerekiyor. İşten arta kalan zamanınızın çoğunu ders çalışarak geçirmeniz gerekecek. Bunun geçici bir süreç olduğunu ve sizin için ne kadar faydalı olacağını düşünerek motive olabilirsiniz. Hem bir de yaz tatili var…

  • İşiniz-okulunuz-eviniz bu üçlü arasında seçtiğiniz programın uzunluğuna göre 1 veya 2 sene aralığında mekik okuyacaksınız. Dolayısıyla bu üçlünün birbirine olabildiğince yakın olması gerekir. Zaten okul ile işi aynı anda yürütmek yeterince zorken bir de yol, trafik gibi dertleriniz olmasın ki hem işinizde hem de okulunuzda başarılı olabilin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA