Çalışırken Yapılan Yüksek Lisansta Verimli Ders Nasıl Çalışırsınız?

 

Çalışırken Yapılan Yüksek Lisansta Verimli Ders Nasıl Çalışırsınız?

 

Yüksek lisans ağır ve zorlu bir süreçtir. Özellikle de yüksek lisans yaparken çalışıyorsanız ders çalışmak için ayırabildiğiniz kısıtlı vakti çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Çalışırken yüksek lisans yapmak ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. “Çalışırken yapılan yüksek lisansta verimli ders nasıl çalışırsınız?” diye de bu yazının devamını yazmak istedik.

Öncelikle herkesin kendine has çalışma yöntemleri olduğunu belirtelim. Buradaki yöntemlerin hepsi herkeste işe yaramayabilir veya çoğunu siz de biliyorsunuzdur ancak hayata geçiremiyor olabilirsiniz. Çalışırken yüksek lisansta verimli ders çalışmak için, kısıtlı vaktinizi iyi değerlendirebilmeniz adına sizlerle bazı verimli çalışma taktiklerini paylaşmak istedik.

 

    Zamanı Bölün

Zamanı bölünden kastımız sadece plan yapmak ve zamanı iyi kullanmak demek değil. Elbette bir plana göre gitmeniz gerekir ancak buradaki zamanı bölmekten kastımız bu değil. Özellikle de yüksek lisans yaparken çalışıyor veya farklı alanlarla da uğraşıyorsanız, bunlardan geri kalan zamanda sadece ders çalışmak sizi yıpratabilir. Bu yüzden ders çalışma planınızı çalıştığınız vakit dışındaki sevdiğiniz aktivitelerden uzak durarak yapmayın. Önemli olan zamanı bölmek ve çok iyi değerlendirmek. 

Konsere gitmekten mi hoşlanıyorsunuz? Gidin. Spor mu yapıyorsunuz? Yapın. Arkadaşlarınızla mı görüşmeyi seviyorsunuz? Görüşün. Ama bunları ders çalışma programınıza birer ödül olarak sıkıştırın. Örnek vermek gerekirse; cuma akşamı belirlediğiniz bir konuya kadar ders çalışın ve bunu yaptığınız taktirde kendinize harika bir cumartesi planı yapın. Aynı hafta sonu pazar günü için de kendinize göre bir çalışma programı hazırlayın ve bunu yapabildiğinizde ödül olarak pazar akşamını sevdiğiniz bir şeyi yaparak geçirin. Eğer zamanı böler ve ders çalışmayı tüm haftalara yayabilirseniz, sınav döneminizde veya proje hazırlıklarınızda sıkışmayacak ve hayatı bir süreliğine dondurmak zorunda kalmayacaksınız.

 

  • Çalışma Teknikleri Geliştirin

Herkesin farklı bir çalışma tekniği vardır. Bu kimi zaman not çıkarmak kimi zaman kitapların veya notların altını çizmek olabilir. Bazıları el yazısı ile not aldığında bazıları ise bilgisayardan not aldığında kendisini daha güvende hisseder. Bu teknikleri oturttuktan sonra çalışmanızdan daha çok verim alacaksınız. ama tabii önce doğru olanı bulmak için tüm teknikleri denemeniz gerekir. Bu da biraz vakit kaybı anlamına gelir ancak sonrası için çok daha fazla vakit kazancı demektir.

Müzikle mi çalışmayı seviyorsunuz, renkli kalemler mi sizi motive ediyor, kendi cümlelerinizle özetlemek mi konuyu anlamanızı sağlıyor, yapmanız gereken okumaları masada mı yoksullaşanlara koltukta mı yapmak daha iyi anlamanızı sağlıyor bunları keşfettikten sonra ders çalışmak sizin için kabus olmaktan çıkar.

 

  • İşlerinizi İş Yerinde Bitirmeye Çalışın

Aynı zamanda çalıştığınız için bazen evde de iş yapıyorsunuzdur. Ancak yüksek lisans yaparken bunu yapmayın. Mümkün olduğunca iş yerinde işlerinizi bitirmeye çalışın çünkü başka ortamlar sizin için hem iş yapma hem de ders çalışma yeri olursa bu bunaltıcı ve sıkıcı olabilir. İşlerinizi mümkün olduğunda iş yerinde bitirmeye çalışın gerekirse mesaiye kalın ama ders çalıştığınız ortamda işlerinizi yapmayın. Zaten aynı anda hem çalışmak hem de yüksek lisans yapmak zor bir urumken ikisini birbirine karıştırarak işinizi daha da zorlaştırmayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA