Çağı Yakalayan Yüksek Lisans Bölümleri

 

Çağı Yakalayan Yüksek Lisans Bölümleri

 

Son zamanlarda bizlere gelen en önemli sorulardan bir tanesi hangi alanda yüksek lisans yapmalıyım oluyor genellikle. Bu güne kadar bu konuda bir çok blog yazmış olsak da bazen bu soruların içerisinden  gerçekten çok güzel sorularda çıkıyor. Bu sorulardan bir kısmı ise şu. Ben bana uygun olan yüksek lisansı isterim ancak çağı yakalayacak yüksek lisans bölümü hangisi ben onu merak ediyorum diyor takipçilerimiz. Bu yazımızda aslında biraz buna değinmek istedik.

Gelişen ve her geçen gün değişen dünyamızda çok önemli çalışmalar yapılıyor ve değişim her zamankinden daha hızlı olmaya başladı. Böyle bir durumda siz daha diplomanızı almadan önce o diplomanın çöp olma riski çok yüksek. Bu yüzden bu soruyu soran takipçilerimizi de tebrik ediyoruz. Çünkü çağın gerisinde kalmadıkları ve kendilerine yaptıkları yatırımın dönüşünü almaları istemeleri oldukça doğal.

Biraz kafamızı yukarı kaldırıp ve neler olduğuna baktığımızda ve bize şu anda görünen gelişmeleri aşağıda sıralamaya çalıştık.

 • Yapay Zeka Teknolojisi
 • Sanal Gerçeklik hatta eskidi bile şimdi Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi
 • Robotik Çalışmalar
 • Blockchain Teknolojisi
 • Dijital Paralar yani Sanal Ekonomi Bitcoin ve Altcoinler
 • Oyunlaştırma (eğitimde yeni dönem)
 • Uzaktan Eğitim (Eskiden beri var olsa da gelişimi her geçen gün evrim geçirerek devam ediyor)
 • Paylaşım Merkezli Çalışma Modelleri (Uber, Udemy gibi)
 • Nano Teknoloji
 • Savunma Sanayi Teknolojileri
 • Uzay Bilimleri
 • Oyun Yazılımları

Sayamadığımız ve atladığımız bazı bilgiler de olabilir ama bu bilgileri yukarı yazmaktaki en büyük amacımız şu anda dünyaya bu bilgiler hükmediyor ve herkes bu bilgileri öğrenmeye çalışıyor. Siz eğer çağın gerisinde kalmak istemiyorsanız ve hangi alanda yüksek lisans yapmalıyım gibi haklı soruları soruyorsanız cevabınız yukarıda yer alan alanlarda saklı olduğunu söyleyebilirim.

Şu anda bu yazıyı okuyan bir siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunu bir öğrencinin “eee ben nasıl yapayım” dediğini duyar gibiyim. Teknoloji kısmında olmasanız bile alanınızdaki tezinizi bu alanların üzerinde yapabilirsiniz. Örneğin son zamanlarda  japonya da bir yapay zeka belediye başkanlığına adaylığını koydu. Bunun ülkeler üzerindeki etkisini ve yerini tez olarak alabilirsiniz.

Ekonomi bölümü mezunuysanız kesinlikle blockchain teknolojisini bilmek zorundasınız ve yeni çağın ekonomisini yönetecek alanın bu olduğuna inanmalısınız. Genellikle blockchain teknolojisi ile bitcoin birbirine karıştırılıyor ama aynı şey değiller.

Mühendislik bölümü mezunuysanız ve bu alanlara değmeniz çok daha rahat ama şu anda Türkiye’de bu alanlarda yüksek lisans bölümü yok diyebilirsiniz ama olmasına da gerek yok diyoruz. Tezinizi bu alanda yazın ve uzmanlığınızı ilan edin diyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA