Bedelli Askerlik ve İş Gücüne Faydaları

 

Bedelli Askerlik ve İş Gücüne Faydaları

 

Bedelli Askerlik, bilindiği üzere zorunlu askerlik hizmeti bulunan kişilerin çıkarılan yasaya göre devletin belirlediği miktarda ve karar vereceği dönemde bedeli ödenen kısa süreli veya hiç askeri ortamda bulunulmadan gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bedelli askerlik en son ülkemizde 2014 yılında hayata geçirilmiştir. 18.000 TL olarak ödeme miktarı belirlenmiştir.  Kamuoyu tarafından tekrar gündeme getirilen bedelli askerlik uygulamasının yaş sınırı düşürüldüğü takdirde birçok kişinin faydalanacağı tahmin edilmektedir. Celp dönemlerinin arttırılması asker sayılarında bir eksik olmadığı aksine fazla sayıda asker olduğunu göstermektedir. Ülkemizde erken seçim kararı alınmasından dolayı  sosyal medya üzerinden gündeme gelen bedelli askerliğin ne gibi faydalar sağlayacağını aşağıda belirtmiş bulunmaktayız:

 

Çoğunluğu üniversite mezunu gençlerden oluşan ve aktif iş hayatında bulunan kişilerin işlerine ara vererek uzun süre sektörden ayrı kalmaları verimlerini düşürecekti.

FARKLI OKU:  Bedelli Askerlik Detayları ve Açıklamalar

 

Bedelli askerlik uygulaması ile bu verimsizleşmenin önüne geçilecektir.

 

Türkiye’nin ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemden geçmekte olduğu bilinmektedir. Bu dönemde bu şekilde sağlanacak bir kaynak ülkemiz ihtiyaçları için kullanılabilecektir.

Askerlik görevini yerine getirmemiş olan birçok işletme sahibi bulunmaktadır.

Bedelli askerlik çıkarıldığı takdirde mevcut üretime ve iş gücüne ara vermeden bu işletmeler çalışmalarına devam edecektir.

Askerlik görevini yerine getirmeden yuva kurmuş, çocuğu olmuş ve ailesine bakmakla yükümlü olan birçok kişi bulunduğu bilinmektedir. İşlerinden ve evlerinden ayrıldıkları takdirde ciddi sorunlar yaşanacağı açıkça öngörülmektedir. Bedelli askerlikten dolayı bu aileler maddi ve manevi sıkıntı yaşamadan yaşamlarına devam edecektir.

FARKLI OKU:  Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu

 

Profesyonel orduya geçişteki en önemli adımlardan biri bu uygulamanın başlamasıyla gerçekleşecektir.

 

Belirli bir yaşı doldurmuş akademik çalışmalar yapan kişilerin bedelli askerliği vasıtasıyla çalışmalarına ara vermeden devam edebilecek olmaları ülkemize fayda sağlayacaktır.

İşinden atılma korkusu ile geçen gençlerin psikolojik olarak strese maruz kalmaları hem kendilerini hem çevrelerini olumsuz etkilemektedir. Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan “Bedelli Askerlik” talebi yerine getirildiği takdirde gençlerin önündeki en büyük problem çözülecektir. Buda mevcut işlerine ve ailelerine olan bağlarını daha da güçlendirecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Bedelli Askerlik Yapacaklara Tavsiyeler

25 yaş 15 bin ve 21 gün şeklinde onaylanan bedelli askerlik yasası uygulamaya kondu. Sevk tarihl

 

Bedelli Askerlik Uygulaması

Bedelli Askerlik Uygulaması ve Kapsamı Bedelli Askerlik Uygulaması ve Kapsamı 4 yıldır bekle

 

Bedelli Askerlik Detayları ve Açıklamalar

Bedelli Askerlik hakkında en son Başbakan Binali Yıldırım’ın: Bedelli askerlik için biz hü

 

Bedelli Askerlik Bekleyişi Ülke Ekonomisine Katkıları

Erken seçim kararı alındığı şu günlerde çeşitli kesimler taleplerini sosyal medya mecrala

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA