Bedelli Askerlik Bekleyişi Ülke Ekonomisine Katkıları

 

Bedelli Askerlik Bekleyişi Ülke Ekonomisine Katkıları

 

Erken seçim kararı alındığı şu günlerde çeşitli kesimler taleplerini sosyal medya mecralarından bedelli askerlik bekleyişi taleplerini yoğun bir şekilde belirtmekteler. Gerek sosyal medyada gerek basında en büyük yankıyı bulan ve en yoğun şekilde gündemde olan büyük bir kitle söz konusu. Bu kitle bedelli askerlik bekleyen ve çoğunluğunu üniversite mezunlarının oluşturduğu genç bir kitle. Taleplerinin yetkili mecralar tarafından dikkate alınacağından umutlu bir kitleden söz ediyoruz. Birçok açıdan bu kitleyi ele alabiliriz.

 

Birçok sivil toplum kuruluşu büyük kitlelere ulaşmak için yıllardır çeşitli mecralar vasıtasıyla seslerini duyurmaya çalışmakta fakat yetersiz kalmaktadır. Bu kitle adeta profesyonel bir sivil toplum kuruluşu şeklinde hareket etmekte, seslerini duyurmak için çalışmalar yapmaktadır. Basınla iletişime geçmekte, köşe yazarlarına ulaşmakta, meclise devamlı gidip taleplerini iletmektelerdir.

 

Tüm bunlara bakıldığında burada sıradan bir çalışmanın olmadığı bu sürecin birçok kişinin hayatını ciddi anlamda etkileyeceği görülmektedir. Birçok siyasiyi, milletvekilini, bakanı konunun hassasiyetiyle ilgili bilgilendirmiş olan bu kitle seslerine kulak verilmesini talep etmektedir.

 

Bedelli askerlik çıkmadığı için şuan bedelli askerlik bekleyişi içerisinde olan ve kendi firması olan birçok kişi yatırımlarını bekletmektedir. Bundan kaynaklı ülkemizdeki işsizlik oranlarının yüksekliği devamlı gündemdeyken istihdamı etkileyebilecek bu hususta göz önünde bulundurulmalıdır. 1 kişinin bile iş hayatına atılması o kişinin tüm hayatını etkileyecektir. Bu minvalde konu ele alınmalıdır.

 

Ailesine bakmakla yükümlü birçok genç bulunmaktadır. Sırf bu yüzden zorunlu askerlik görevini istemeden de olsa ertelemektedirler. Bu ailelerin daha büyük sıkıntılara girmemesi ve refah düzeylerinin düşmemesi için bedelli askerlik talepleri bulunmaktadır.

 

Ülke ekonomisinin kötüye gittiği yönünde çok sayıda haber çıkmaktadır. Çıkan haberler ve ekonomistlerin söylemleri, üretime yönelik yapılan çalışmaların henüz istenilen seviyelere ulaşmadığı algısı oluşturmaktadır. Bedelli askerlik uygulaması ile oluşturulan kaynak ülkemizin birçok ihtiyacının giderilmesi hususunda kullanılabilecektir.  Afrin bölgesinde düzenlenen zeytin dalı harekâtı gibi kapsamlı ülke bütünlüğümüzü korumaya yönelik operasyonların birçok gideri bu şekilde karşılanabilecektir.

Bedelli askerlik uygulamasının hayata geçmesini bekleyen birçok kişi gündelik hayatlarında sorun yaşamamak için lisansüstü programları tercih etmektedir. Bu vesile ile tecil sürelerini uzatmaktadırlar. Fakat kendi işine fayda sağlayabilecek, kişisel gelişimini ve donanımını arttıracak bir lisansüstü programı seçmek çok önemli bir aşamadır. Bu noktada doğru yönlendirme yapmak adına ciddi araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Aynı zamanda bedelli askerlik bekleyişi sürecini değerlendirmeleri ve kişisel gelişimlerini arttırmaları bakımından bir lisansüstü programa başvuru yapılmasını önermekteyiz.

 

Sonuç olarak ülke ekonomisine ciddi kaynak oluşturacağını düşündüğümüz bedelli askerlik uygulamasının hayata geçmesinin olumlu sonuçlar doğuracağını belirtmek isteriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

En Çok Aranan Kelimeler

En çok aranan kelimeler, merak edilen konulardan bir tanesi olarak özellikle bir çok şirketin di

 

Bedelli Askerliğe Üniversiteler Şaşkın

2018-2019 öğretim dönemi yüksek lisans başvuru ve kayıtlarının bittiği bugünlerde bedelli

 

Bedelli Askerlikte 3 Hafta Nasıl Geçmektedir?

Bedelli Askerlikte 3 Hafta Nasıl Geçmektedir? sorusunu bedelli askerlik hizmetini yerine getirmiş

 

Bedelli Askerlik Yapacaklara Tavsiyeler

25 yaş 15 bin ve 21 gün şeklinde onaylanan bedelli askerlik yasası uygulamaya kondu. Sevk tarihl

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA