2018 Bahar Dönemi Yüksek Lisansı Kaçırdım Ne Zaman Başvurabilirim

 

2018 Bahar Dönemi Yüksek Lisansı Kaçırdım Ne Zaman Başvurabilirim

 

2018 Bahar dönemi yüksek lisans başvurularını kaçırmış olabilirsiniz ve ne yapacağınızı düşünüyorsanız bu yazıyı sizler için derledik. Öncelikle yüksek lisans başvuruları yılda iki dönem olmak üzere yapılır. Yani 2017-2018 Öğretim döneminde güz ve bahar dönemi olmak üzere iki defa başvuru yapabileceğiniz dönem olur. Şimdi bu başvuru yapabileceğiniz tarih aralıklarını hemen belirtecek olursak eğer. Üniversiteler bu tarihleri tam olarak açıkladığında buradan takip edebilirsiniz ancak tahmini zaman aralıklarını da verecek olursa genelde şöyle.

Güz dönemi başvuruları Temmuz, Ağustos, Eylül ayları içinde yapılırken. Bahar dönemi başvuruları Kasım, Aralık, Ocak tarihleri içinde yapılıyor.

Devlet üniversiteleri genellikle 10 günü gibi kısa bir süre içerisinde başvurularını alarak bitiriyor ancak vakıf üniversiteleri bu konuda çok daha esnek. 

Başvuru tarihleri birçok üniversitede farklılık göstermektedir. Bundan kaynaklı üniversitelerin web sitelerinden bahar dönemi başvurularını kontrol etmenizde fayda olacaktır. Üniversite web sitelerinde güncelleme yapılmama ihtimaline karşı üniversitelerle direk iletişime geçebilirsiniz. Başvuru tarihleri haricinde öğrenim görmek istediğiniz program haricinde detaylıca bilgi alabilir ve dersler hakkında detaylıca bilgi alabilirsiniz.

Şimdi sizin yapmanız gereken ise bu yılın yüksek lisans başvurusunu kaçırdığınız için 2018-2019 Öğretim dönemi  güz yüksek lisans başvurularını kaçırmadan başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuruları da yukarıda yazdığımız gibi yılın sonuna doğru Temmuz ayı itibari ile yapabileceksiniz.

Bu arada bir küçük bir hatırlatma, özellikle en yoğun yüksek lisans başvuruların olduğu dönem güz yüksek lisans dönemidir. Bu durum rekabet ettiğiniz aday sayısını arttırdığı için şansınızı da oldukça düşürecektir.  Bu durum sizin alacağınız burs oranını veya istediğiniz programa kabulünüz konusunda biraz zorlanabilirsiniz.

Aslında 2018 Bahar Dönemi yüksek lisans başvurularını kaçırmış olmak sizin için bir fırsat da olabilir. Eğer tezli bir programa başvuru yapacaksanız sizin için gerekli olan ALES sınavını bu tarihe kadar girerek verebilirsiniz. Ayrıca yüksek lisans yapacağınız program yabancı dil zorunluluğu olan bir program ise YDS alabilirsiniz.

Doktora programları için baktığımız da ise tamamen yukarıdaki durum ile aynı, sadece her şey daha katı ve daha zor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

ALES – Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı Son Gün

2019 ALES-1 sınavı başvuru için bugün(28.03.2019) tarihi son gün. Daha önce 19 Mart tarihinde

 

ALES 3 Dönem Sınav Soru ve Cevapları Açıklandı

ALES/3 sınav soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı. On binlerce öğrenciyi  il

 

ALES’e Nasıl Hazırlanmalıyım?

ALES Nedir? ALES, Yüksek lisans yapmak isteyenlerin girmesi gereken ve sınavdan alınan puana gö

 

2019 ÖSYM Sınav Tarihleri (Ales, Yökdil, e-YDS) Açıklandı

2019 ÖSYM Sınav Tarihlerini Açıklandı ÖSYM 09.11.2018 tarihi saat 15:00'de yaptığı duyuru

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA