Amerika’da MBA -1

 

Amerika’da MBA -1

 

Günümüzde lisans eğitimi ne yazık ki birçoğumuza yetmiyor. Özellikle işletme gibi çok fazla mezun veren bölümlerde farklılaşmak için iyi bir şeyler yapmış olmak gerekiyor. MBA programı da bunlardan birisi. Daha önce sizlerle MBA ve Executive MBA‘in farklarını paylaşmıştık. Şimdi de Amerika’da MBA düşünenler için genel bazı bilgileri araştırdık.

 

Neden Amerika?

Amerika Birleşik Devletleri güçlü ekonomisiyle pek çok farklı sektörün merkezi haline gelmiş ve dolayısıyla alanlarında en iyi kişileri ve kurumları kendisine çekmiş veya kendi bünyesinde oluşmasını sağlamıştır. Amerika’da MBA yapmanın önemli olmasının sebebi bütün önemli sektörlerin ve işletmelerin orada yoğunlukta olması ve dolayısıyla pek çok konuda kendinizi geliştirebileceğiniz yerin Amerika olmasıdır.

NewYork’un bir moda merkezi oluşu, Silikon Vadisi’nin Amerika’da oluşu, Şu anda dünyanın en büyük markaları Google, Apple, Starbucks gibi marka merkezlerinin Amerika’da bulunması Amerika’nın bu düzeni devam ettirebilmek için en iyi eğtimleri vermesini gerektiriyor. Tabii ki Amerika’nın her konuda mükemmel olduğunu iddia edemeyiz ancak MBA istiyorsanız Amerika’yı kesinlikle düşünmelisiniz.

 

Amerika’da MBA Şartları

  • Amerika’da MBA eğitimi almak için İngilizcenizin iyi bir seviyede olması gerekir. Amerika’da MBA eğitimi almak istiyorsanız, TOEFL testinden en az 80 ya da IELTS testinden en az puanlarına sahip olmanız gerekir.
  • Lisans diploma puanınızın 2.5’un üzerinde olması gerekir.
  • Çalıştığınız yerden ve lisans yaptığınız okuldan 2-3 adet referans mektubuna sahip olmalısınız.
  • Neden Amerika’da ve başvurduğunuz okullarda NBA eğitimi almak istediğinizi açıkladığınız bir niyet mektubu yazmalısınız.
  • Çoğu üniversitede zorunlu değildir ancak bazı üniversiteler özellikle GMAT test sonucunu en düşük 550 olmak şartıyla kabul etmektedirler.
  • Amerika’da MBA eğitimi almak istiyorsanız eğer başvurunuzu gitmek istediğiniz tarihten bir yıl öncesinde yapmalısınız.

Tabii her üniversitenin kendine göre farklı bir koşulu olabileceğini hatırlatalım. Siz yine de başvurmak istediğiniz üniversitelerin sitelerini mutlaka takip edin.

 

MBA Program Seçimi

Tek bir çeşit MBA yok. Pek çok çeşit MBA programı var ve bunlardan size uygun olanı seçmeniz gerekli. Kısaca programları özetleyecek olursak;

 

Executive MBA

Halihazırda sektörün içinde olup iş anlamında tecrübeli kişilere yönelik bir yüksek lisans programıdır. Bu tanımlar elbette programların basit tanımlarıdır ancak iki program da tanımlandığı kadar basit değildir. İş yaşamıyla birlikte yürütüldüğünden çok daha ağır ve zorlayıcı bir programdır.

 

Yarı zamanlı (Part-time) MBA

Bu programlar çalışanlara yönelik tasarlanmıştır fakat bu programlara başvuranlar genellikle Executive MBA’de olduğu gibi üst düzey yöneticilerden çok işten bir-iki sene ayrılıp MBA okumayı maddi olarak göze alamayan ya da almak istemeyen orta düzeydeki yöneticilerdir. Yine ders programları, öğrencilerin akşamları ya da haftasonları katılabileceği şekilde tasarlandığından iş hayatını aksatmaz.

 

Uzaktan öğretim

Adından da anlaşılacağı gibi somut olarak bir eğitim kurumuna gitmeden, bilgisayar üzerinden alınan MBA eğitimidir. 3ila 8 yıllık süreçler olarak düzenlenmiş uzaktan eğitim programlarının maliyetleri 4,000 £ ila 20,000 £ arasında değişiklik göstermektedir.

Sizlere daha sonraki yazımızda Amerika’da MBA eğitimi alabileceğiniz üniversitelerden de bahsedeceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA