Alan Dışı Yüksek Lisans

 

Alan Dışı Yüksek Lisans

 

Bugün sizlere bu alanda en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan “acaba ben alan dışı yüksek lisans yapabilir miyim” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. İlk defa bu cümleyi duyanlar için şöyle ufak bir açıklama ile başlayalım. alan dışı yüksek lisans aslında 4 yıllık lisans öğrenimini x alanında yapmış ancak yüksek lisans eğitimini hayali veya geleceği olduğunu düşündüğü y alanında yapmak isteyenler içindir. Günümüz de çok sık karşılaşılan bu durum için cevabımız aslında hem evet hem de hayır. Tamamen durumlara ve şartlara göre değişen bir konu.

Alan Dışı Yüksek Lisans Yapmak

Bu soruya bir örnek ile başlayalım.

Örn-1: Lisans öğreniminiz de işletme mezunusunuz diyelim ve yüksek lisans eğitimini muhasebe üzerine yapmak istiyorsunuz. Başvurmak istediğiniz muhasebe yüksek lisans programı başvuru koşulları içinde eğer fakülte olarak bir belirleme veya direk olarak lisans mezuniyet şartları arasında bölümler yer alıyorsa o bölümden mezun olmak zorundasınız ve yüksek lisansı muhasebe üzerine yapabilirisiniz.

Burada önemli olan konulardan bir tanesi de kesinlikle bölümlerin birbirine olan yakınlığı.

 

Örn 2: Lisans mezuniyetiniz uluslararası ilişkiler ancak siz endüstri mühendisliği alanın da yüksek lisans yapmak istiyorsunuz. Peki bu nasıl olacak, iş de bunu yapamazsınız, hem alanlar hem de ana bilim dalları birbirinden oldukça uzak. Burada tek bir çare var oda her üniversite bu imkanı tanımayacaktır, sadece tezsiz yüksek lisans başvurunu kabul edilebilir. Bunun içine çoğu üniversite fark derslerini almanızı isteyecektir. Yani endüstri mühendisliği alanında eğitim almanız için lisans alanında almak zorunda olduğunuz fark dersleri almanız gibi.

 

Alan Dışında Yurt Dışı Yüksek Lisans Programları (Uzaktan Eğitim)

Son zamanlarda bizlere gelen soruların başında geliyor olsa da kesinlikle dikkat edilmesi gereken alanlardan bir tanesi. Özellikle bu alanda bile dolandırıcılık oldukça yüksek. Siz çok düşük bir ücrete istediğiniz alanda yüksek lisans yaptığınızı düşünüyorsunuz ama halbuki orası bir üniversite bile değil. Yurt dışı yüksek lisans seçeneklerini düşünürken öncelikli olarak YÖK tarafında denkliği olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Eğer sizin istediğiniz şey psikoloji alanında yüksek lisans yapmak ama bu mesleği değil, psikoloji yüksek lisansını kendi mesleğinizi geliştirmek için kullanacaksanız. Yani insan kaynakları çalışanısınız veya eğitmensiniz ve insan bilimine merak duyuyorsunuz. İşte o zaman alan dışı psikoloji yüksek lisans yapmak ile ilgili yazımızı lütfen okuyun.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA