5 Soruda Yüksek Lisans

 

5 Soruda Yüksek Lisans

 

Sizin için bu yazımızda yüksek lisans hakkında bilmeniz gereken konuları hızlıca derledik. Toplam 5 soruda yüksek lisans hakkında büyük oranda bilgiye sahip olabileceksiniz. Özellikle bu 5 soruda yüksek lisans konusunu seçerken en çok hangi konularda arama yaptığınızdan tutun da bizlere sorduğunuz sorulara kadar aldık. Hadi başlayalım.

 

1 – Neden Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Bu sorunun en güzel cevabını aslında siz verebilirsiniz. Cem Yılmaz’ın dediği gibi içinizde :). Çünkü kendi ihtiyaçlarınızı bilebilecek tek kişi sizsiniz. Buna rağmen neden yüksek lisans yapmalıyım diye bir soru soruyorsak o zaman hızlıca cevaplandıralım. Yüksek lisans tamamen bitirdiğiniz lisans bölümünden daha farklı ve uzmanlığınızı net bir şekilde aldığınız bir programdır. Bunun en güzel örneği mühendislik bölümlerinde görülebilir. Çünkü mühendisler yüksek lisansı yine bir mühendislik alanında tezli olarak yaptıklarında yüksek mühendis olarak anılmaya başlarlar.Sebebi ise alan ile ilgili artık otorite olmuştur. Belki ikinci sebep olarak yüksek lisans yaparken edineceğiniz profesyonel network ve arkadaşlıklar olacak diyebiliriz. Çünkü kendi alanınızda çalışan veya çalışmayan ama dünyaya sizin gibi profesyonel bakan bir çok insan ile öğrenci sıralarında tanışacaksınız.

 

2 – Yüksek Lisans Kaç Türü Var?

Yüksek Lisans’ın sadece 2 türü bulunmaktadır. Bunlar tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere ikiye ayrılır.

 

3 -Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans bir öğretim yılı içerisinde 2 dönem olmak üzere başvuru yapılabilir. Her başvuru döneminde üniversiteler başvuru kabullerine dair tarihlerini açıklar ve hemen akabinde yüksek lisans başvurularını kabul ederler.  Başvuru yapmak için yüksek lisans yapacağınız üniversiteye, istediğiniz yüksek lisans bölümüne, tezli veya tezsiz olup olmayacağına karar vermelisiniz.  Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır ve her üniversite kendi başvurusunu almaktadır. Erkek adayları için askerlik tecil belgesi veya ilişiği yoktur belgesi istenmektedir.

 

4 -Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tezli Yüksek LisansTezsiz Yüksek Lisans
ALES Şartı VarALES Şartı YOK
ALES Puan 55
TEZ VarProje Ödevi Var
Maksimum 6 Dönem (3 Yıl)Maksimum 3 Dönem (1,5 Yıl)
Kabul Mülakatı VarGenellikle Mülakat Yok
Bittiğinde Doktora Başvuru YapılabilirBittiğinde Doktora Başvurusu Yapılamaz

 

5 – Yüksek Lisans Yapmak İstediğim Bölümü Nasıl Seçmeliyim?

Bu konu en zorlanılan konulardan bir tanesi. Sebebi ise tüm bölümlerde gözünüzün kaldığı doğru. Aslında uzmanların tavsiye ettiği ise tamamen lisans mezuniyetinizden farklı ama yakın bir alanda yüksek lisans yapmanız. Bu tam olarak nedir diye açıklayacak olursak, siz Halkla İlişkiler bölümünden mezunsunuz diyelim ve yüksek lisansı aynı alanda yapmaktansa uzmanlaşmak istediğiniz alanda yapmanız çok daha iyi olur. Örneğin Dijital Pazarlama alanında yapabilirsiniz, hem alanınızdan uzaklaşmamış olursunuz hemde kendinize spesifik bir alanda uzmanlık eklemiş olursunuz.

 

yukarıda sizlere 5 soruda yüksek lisans öğretimini anlatmaya çalıştık. Eğer aklınızda yukarıdaki 5 soruda yüksek lisans konusu harici sorular varsa lütfen yüksek lisans hakkında sıkça sorulan sorular sayfamızı ziyaret ediniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Yüksek Lisansın Önemi

Yüksek lisansın önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Yüksek lisans yaparak belirli bi

 

En Çok Aranılan Yüksek Lisans Programları

Ziyaretçilerimiz tarafından sitemiz üzerinde en çok aranılan yüksek lisans programları aşağ

 

Yüksek Lisans Yapmaya Karar Vermek

Yüksek lisans yapmaya karar vermek, lisans eğitimini tamamlamış herkes için kolay olmayabilir.

 

2019 Yüksek Lisans Başvuruları

Yaz dönemi itibariyle birçok üniversitenin 2019 Yüksek Lisans Başvuruları başladı. Geçtiğ

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA