2018 Askerlik Tecil (Erteleme)

 

2018 Askerlik Tecil (Erteleme)

 

Askerlik ülkemizde her erkeğin ve ailesinin tatmak istediği önemli vazifelerden biridir. Peygamber ocağı olarak da adlandırılan bu görevin kişinin içinde bulunduğu önemli durumlardan kaynaklı olarak ertelemesi de tabi ki mümkündür. 20 Yaşını doldurmuş, her erkek Türk vatandaşının geçerli bir sebebi veya sağlık problemi varsa askerlik tecil (erteleme) yaptırabilir.

 

Askerlik Tecil (erteleme) edilebilmesi için 3 ana nedene ihtiyaç duyulmaktadır.

 

  1. Sağlık Problemlerinden dolayı Askerlik Tecili (erteleme)
  2. Aşırı kilo nedeni ile tecil ( 1 yıl ile sürelidir ve geçici tecil uygulanmaktadır.)
  3. Eğitim dolayısı ile “askerlik tecili”. (Geçici süre ile tecile girmektedir.)

 

Biz sizlerle bu yazımızda eğitim dolayısı ile olan askerliği tecil ettirme kısmına değineceğiz. Özellikle tam bu dönemlerde bize en sık gelen soruların başında bu soru gelmektedir. Gelen soruların arasında sizinde aklınızda olan sorular olabileceği için onları da yazalım istedik.

 

  • Bakaya kaldım şu anda ne yapacağım?
  • Tecilim bitmiş yüksek lisans yapsam tecil edilir mi?
  • Yüksek Lisans için tecil olduğuma dair kağıt istiyorlar ne yapacağım?
  • Askerlik tecilim bitmiş şu anda üniversiteler yüksek lisans için beni kabul eder mi?

 

Şimdi birlikte öncelikle bu süreci bir baştan alalım ve tüm noktalarına değinmeye çalışalım. Eğitim dolayısı ile askerlik tecil (erteleme) edilebilmesi için 29 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir. 29 yaşın sonuna kadar eğitim hakkınızı kullanarak tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

 

Lise Eğitimi Veya Mezunu Olanların Askerlik Tecili (erteleme)

 

Lise eğitimine devam ediyorsunuz fakat askerlik yaşınızda geldi yani 20 yaşındasınız, bu durumda lise eğitiminizi bitirmeniz  için 3 yıl tecil süresi verilmektedir. Akabinde yüksek öğrenime geçerseniz buna bağlı olarak tecil süreniz uzamaktadır.

 

Yüksek Lisans Ve Doktora Yapılması Durumunda Askerlik Tecil (erteleme)

 

Yüksek Lisans ve Doktora yapanların veya yapmak isteyenler için yaş sınırı 35 olarak düzenlenmiştir. 29 Yaşına gelememiş adayların eğitimleri bitmiş ise ön lisans ve lisans mezunları olmaları durumunda  2 yıl, Yüksek Lisans ve doktora mezunları 1 yıl askerliği tecil ettirebilirler. Bu askerlik tecil süreleri mezun olmaları durumunda geçerlidir.

 

Şimdi siz lisans mezunusunuz ve yaşınız 27 olsun. Lisans mezuniyetinizi 24 yaşında aldınız ve mezuniyet sonrası 2 yıl tecil aldınız, 2016 da askerliğinizin tecil süresi bitmesine rağmen herhangi bir şey yapmadınız ve 1 yıl da bakaya yani yoklama kaçağı olduğunuzu varsayalım. Şu anda ne yapacağım diye kara kara düşünüyorsunuz çünkü üniversiteler yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru öncesinde sizden askerlik tecil veya terhis belgesi isterler. Yapmanız gereken tam olarak nedir?

 

Öncelikle bu konu her askerliğini tecil ettirmek isteyen kişi için aynı değil, özellikle 29 yaş sınırı büyük önem taşıyor. Ayrıca belirtmeliyiz ki 1 yıl bakaya kalmanız ile birlikte size bir ceza da gelecektir.  Askerliğinizi yüksek lisans öğreniminiz dolayısı ile tecil ettirmeniz için hemen bir askerlik şubesine gitmelisiniz veya arayarak da bilgi alabilirsiniz. Sizden yüksek ihtimalle üniversitenizden bir başvuru veya kayıt yaptıracağınıza dair belge isteyeceklerdir. Bu durumda üniversitenize giderek başvuru belgesi almanız bu belgesi ile birlikte askerlik şubesine giderek tecil işlemlerine başvuru yapabilirsiniz.

 

Bu arada Tezsiz yüksek lisans bitirme süresi 1 yıl ekstra yarım dönem uzatma hakkı, Tezli yüksek lisans bitirme süresi 2 yıl ekstra uzatma hakkı 1 yıldır. Eğer 29 yaşını aşmamış iseniz bu sürelerin sonunda 1 yıl daha askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

 

Askerlik Tecil (erteleme) İçin Gerekli Belgeler

 

  • Askerlik Şubesinde doldurulacak belgeler
  • Lisans Diploması Aslı veya Noter Onaylı Belgesi (Öğrenci iseniz öğrenci belgesi)
  • 6 Adet biyometrik çekilmiş fotoğraf

 

Dip Not: Askerlik tecili için lisans mezunu adayların tekrar ikinci bir üniversite okumaları veya açık öğretim kayıt yaptırmaları tecil için gerekli bir neden olarak görülmemektedir.Lisans mezunu iseniz ve askerlik tecili yaptırmak istiyorsanız yüksek lisans veya doktora yapmalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Bedelli Askerlik Yapacaklara Tavsiyeler

25 yaş 15 bin ve 21 gün şeklinde onaylanan bedelli askerlik yasası uygulamaya kondu. Sevk tarihl

 

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Bildiğiniz gibi eğitim ve öğretim dönemi önceki yılın sona ermesi ve bir sonraki yılın ekl

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA