TOEFL YDS KPDS YABANCI DİL SINAVLARI

 

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Yapılır

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

Toefl Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Toefl sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitütüde eğitim yapmak isteyenler girmelidir. Ayrıca, İngilizce dil bilgisini uluslar arası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir. Toefl Sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfalarını ziyaret ediniz.

TOEFL Testinin Formatı Nasıldır? 

Toefl dil sınavı testi dört bölümden oluşur. Test 3,5 saat ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Bilgisayarlı Toefl'da öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda teknik yardım yapar.


Bölümler

Zaman Süresi

Toplam Soru

Rehberle Çalışma

Süresiz

 

Listening

40-60 Dakika

30-50

Structure

15-20 Dakika

20-25

Break

5 Dakika

 

Reading

70-90 Dakika

44-55

Writing

30 Dakika

1 Topic


Toefl Sınavında Ne Test Edilir?

  • Listening: Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğiniz ölçülür.
  • Structure: Öğrencinin Standart Yazılı İngilizceyi kurallara uygun kullanıp kullanmadığı test edilir.
  • Reading: Öğrencinin Amerikan İngilizcesini okuma ve anlama yeteneği test edilir.
  • Writing: Öğrencinin yazma yeteneği 30 dakika içerisinde yazacağı bir kompozisyon ile ölçülür.

Toefl Sınavında Tüm Sorular Çoktan Seçmeli midir?

Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çok azdır. 


Toefl Testine Nerede Girebilirsiniz? 


Toefl testine istediğiniz ülkede girebilirsiniz. Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir ve bazı günlerde Eskişehir ve Adana'da testler yapılır. Test merkezi ve test tarihiniz başvurunuzdan sonra size bildirilir. 

Dünyanın pek çok ülkesinde Toefl test merkezleri bulunmaktadır. Size en yakın merkez için Toefl sınav merkezleri veya http://exchanges.state.gov/education/educationusa/asaeacs.htm adreslerini ziyaret ediniz.

Toefl Testine Girmeden Önce Test Hakkında Bilgi Veren Bulletin (Toefl Bülteni) Elimde Olmalı mı? Bu Bülteni Nereden Elde Edebilirim? 

Evet; Toefl Bülteni sınav hakkında önemli konular hakkında bilgi vermektedir. Bülteni yukarıdaki linkten PDF formatında inceleyebilirsiniz. Ayrıca, teste gireceğiniz merkezden, eğitim yaptığınız dil okulu veya üniversiteden veya Yurtdışı Eğitim Danışmanınızdan alabilirsiniz. 


Sınava Girerken Yanımda Ne Tür Bir Kimlik Bulunmalıdır? 


Sınava giderken mutlaka resimli kimlikleriniz yanınızda bulunsun. Yurtdışında teste girecekler Uluslararası ehliyet veya pasaportlarını, Türkiye’de teste girecekler nüfus kağıdı, ehliyet ve varsa pasaportlarını yanında götürmelidirler. 

Fiziksel Bir Engel veya Sağlık Sorunum Varsa Ne Yapmalıyım? 

Bu tür bir sorununuz varsa mutlaka başvuru esnasında bildiriniz. Konu ile ilgiliTOEFL Disabilities Office bölümünü inceleyiniz. 

Bilgisayarlı Toefl Sınavında Puanlama Nasıl Yapılır? Alabileceğim Maksimum ve Minumum Puanlar Nedir?

Listening

0-30

Structure/Writing

0-30

Reading

0-30

Total

0-300

Essay (on a separate scale)

0-6

Kompozisyon Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir? 


Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır. Detaylı bilgi için writing scoring guide ve Structure Writing bölümlerini inceleyiniz. 

Sınav Sonucunu Ne Zaman Öğrenebilirim? Resmi Sınav Sonuçlarından Ekstra Ücret Ödemeden Kaç Adet Elde Edebilirim?


Kompozisyonunuzu bilgisayarda yazmış iseniz, sonuçlarınız en geç iki hafta içerinde Princeton, New Jersey’den size ulaştırılacaktır. Kompozisyonu el yazısı ile yazısı ile yazmış iseniz en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlarınız size ulaştırılacaktır. Toefl testi için ödemiş olduğunuz ücret ile sadece bir kopya sınav sonucu size gönderilir. 4 kopya ise sizin sınav öncesi seçmiş olduğunuz üniversite veya kuruma gönderilir. 

Sınavda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin Toefl Merkezinde Tutulur?

Toefl dil sınavı sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanızı tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz. 

Bilgisayarda Testi Tamamladıktan Sonra Sınav Sonucumu Görebilir miyim? Eğer İyi Bir Puan Alamamış İsem Testi İptal Edebilir miyim?

Test bitiminde ekranda, resmi olmayan Structure/Writting bölümünün sonuçlarını görebilirsiniz. Ancak kompozisyonunuzun sonucu size daha sonra bildirilecektir. Sınavdan istediğiniz puanı alamamış iseniz testi iptal ettirebilirsiniz. Ancak herhangi bir ücret iadesi talep edemezsiniz. 

Toefl Testine Nasıl Hazırlanabilirim?

Teste girmek için bilgisayar bilmeniz şart değildir. Ancak teste çok iyi hazırlanmanız gerekir. Toefl sınavına hazırlık materyallerini official productsbölümünden elde edebilirsiniz. 

TOEFL Sampler bir CD-ROM ‘dur. Bu CD ile Toefl sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Gerçek sınavda bu tarz bir CD ile karşılaşacaksınız. POWEREPP, Bu programda Toefl testinde karşılaşacağınız sorulara benzer soruları yanıtlama şansınız olacaktır. Ayrıca iki adet örnek Toefl testine girebileceksiniz. 

Tutorials and practice exercises bölümünde ise Toefl sınavı hakkında “tutorial” ve örnek soruları görebilirsiniz.

TOEFL PUAN ÖLÇEK TABLOSU

TOEFL PUAN ÖLÇEK TABLOSU

INTERNET BASED TEST

Listening

0 – 30

Reading

0 – 30

Speaking

0 – 30

Writing

0 – 30

Total Score

0 – 120

COMPUTER BASED TEST

Listening

0 – 30

Structure / Writing

0 – 30

Reading

0 – 30

Total Score

0 – 300

PAPER BASED TEST

Listening Comprehension

31-68

Structure / Written Expression

31-68

Reading Comprehension

31-67

Total Score

310-677

 


TOEFL Sınav Ücretleri Ne Kadar?

TOEFL IBT sınav ücreti uygulandığı ülkeye göre 160 ile 250 dolar arasında değişmekle beraber ülkemizde $ 185 dır. ( Herhangi bir güncelleme ihtimaline karşın lütfen sınav merkezinden teyit alınız )

TOEFL Sınav Süresi Ne Kadardır?

Toefl dil sınavı süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.


 

Yorum yapmak için önce giriş yapmanız gerekmektedir.

 
YORUM


 

BLOG

Yüksek Lisans Mülakat Soruları

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Lisansüstü Bölümü Tercihine Yönelik Bir Yol Haritası

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA