VERİ ANALİTİĞİ

 

Ölçme ve Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı

Veri Analitiği günümüzde çok sık duyulan bir yapı olmasına rağmen diğer bilinen adı ile “big data analytics” yani büyük veri analizi olarak biliyoruz. Her geçen gün rekabetin artması ile birlikte var olan müşterinizi tanımak yetmemekle birlikte aynı zamanda aday müşterilerinizi de tanımak zorunluluğunuz oluşuyor. Çünkü müşterilerinizin tüketici davranışlarını analiz etmek size ve şirketinize direk fayda olarak dönüyor. Geleceğin petrolü olarak görülen büyük veri ise şu anda Türkiye’de yapabilen firma sayısı yok denebilir.

Daha iyi bir hizmet ve ürün portföyü sunabilmek amacıyla firmalar verimlilik, karlılık ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi kritik alanlarda rekabet avantajı yakalayabilmek için veri analitiği üzerine daha fazla yatırım yapmaya başladılar.

Veri Analitiği, yüksek hacimli verilerden bir iş değeri yaratmak üzere istatistik bilimi ile modern sayısal hesaplama yöntemleri arasındaki entegrasyonu sağlayarak firmaların bu potansiyeli açığa çıkarmaları için gereksinim duydukları bilgi ve araçlara erişimini mümkün kılıyor. . Birçok danışmanlık şirketi Ölçme ve Veri Analitiğinin 21. yüzyılın en gözde iş alanlarından biri olduğunu söylüyor. Aynı danışmanlık firmaları veriden iş değeri yaratacak bilgiyi ortaya çıkarmak için gerekli olan analitik beceriye sahip profilin sayıca yetersiz olduğu konusunda da fikir birliği içindeler.