DOKTORA PROGRAMLARI

 

Doktora Eğitimine Nasıl Başlarım?


Doktora; Kişilerin uzmanlaşmak istediği alana yönelik öğretim gördüğü, çalışmalar yaptığı süreçtir. Bir lisans veya yüksek lisans programını bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen bir derece veya basamaktır. Doktora öğretimi, lisansın ardından yapıldığı takdirde en az 6 yarıyıl, yüksek lisansın ardından yapıldığı taktirde en az 4 yarıyıl süresini kapsar. 

Doktora Programı


Doktora programlarının amacı, kişiye bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır.

Doktora Eğitim Kredisi


Doktora eğitimi toplam 21 krediden az olmamak şartıyla en az 7 adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur. Lisans derecesi ile kabul edilmiş öğrenciler için de en az 42 kredilik 14 adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur. Buna göre doktora programını tamamlama süresi yüksek lisans mezunları için 8 yarıyıl, lisans mezunları için 10 yarıyıl olarak belirlenmiştir.

 

Doktora Şartları Nelerdir?


YÖK’ün belirlemiş olduğu başlıca doktora şartları şunlardır;

Bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmak. Lisans derecesiyle bütünleşik doktora programlarına başvuru yapılabilir. (Tıp, Diş Hekimliği ve veterinerlik için hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına; Eczacılık ve Fen Fakültesi alanı için Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmak.


ALES’ten başvurulacak programın puan türünde en az 55 almış olmak (Lisans diplomasıyla başvuranların en az 80 puan almış olması gerekmektedir.)

Lisans derecesiyle doktora programlarına (bütünleşik doktora) başvuranlar için lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olması (Yüksek lisans derecesiyle doktoraya başvuranların ALES&Yüksek Lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları birlikte değerlendirilecektir.)

YDS sınavından en az 55 puan almak (TOEFL/IELTS sınavlarının, YDS karşılığı hesaplanmaktadır.)

Bunlar YÖK tarafından belirlenmiş olan başvuru koşullarıdır.  Ancak YÖK üniversitelerin ve dolayısıyla enstitülerin doktora başvurusu için gerekli koşullara ALES ve ÜDS sonuçları dışında ek koşullar talep edilebilmesini uygun görmektedir. Yani üniversiteler sadece ALES ve yabancı dil yeterlilik sonuçlarına göre kabul edebileceği gibi Referans Mektupları adayın neden doktora yapmak istediğini belirten kompozisyon, lisans ve/veya yüksek lisans diploma derecesi, mülakat, niyet mektubu vb. başvuru kriterleri de talep edebilir.

Doktora başvuru şartlarının değişkenlik göstermesi bakımından, adayların doktora başvuru şartlarını başvuru yapacakları ilgili enstitüden öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Doktora başvuru şartlarının farklılık gösterdiğine dair bir örnek olarak Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlar doktora başvuru şartlarında genellikle ALES puanını aramamaktadır. Fakat, ilgili üniversite senatosunun bu konuda bir kararı olması durumunda Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvar başvurularında da ALES şartı aranabilmektedir.

Doktora Ücretleri


Doktora ücretleri özel eğitim kurumlarında alan seçimine göre farklılık göstermektedir. Ücret bilgilerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.
Üniversite Adı Program Adı Ücret Tezli/Tezsiz
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİBİTKİ KORUMA (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİMİKROBİYOLOJİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİHEMŞİRELİK (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİKATILIM BANKACILIĞI (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİKAMU YÖNETİMİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİGIDA MÜHENDİSLİĞİ (DR) (SAKARYA ÜN.ORTAK) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİTÜRK DİLİ VE EDEBİYATI (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİSOSYOLOJİ (DR) (SAKARYA ORTAK) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİMATEMATİK (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİPSİKOLOJİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİTARLA BİTKİLERİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİBAHÇE BİTKİLERİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİTARİH (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİTÜRKÇE EĞİTİMİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİSOSYOLOJİ ANABİLİM DALI / SOSYOLOJİ (DR)0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİFİZYOLOJİ (DR) (DÜZCE ÜN.ORTAK) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİBİYOLOJİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİEĞİTİM BİLİMLERİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİGÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ (DR) / 0 - 0TEZLİ
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİİŞLETME (DR) / 0 - 0TEZLİ

123Last ›

 

Yorum yapmak için önce giriş yapmanız gerekmektedir.

 
YORUM


 

BLOG

ALES Hangi İlde

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Yüksek Lisans Başvuruları

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA