ALES Sınavı Nedir ve Nasıl Başvurulur

 

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

·   Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

·  ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

·  yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

ALES bugüne kadar girdiğiniz merkezi sınav sistemleri gibi çalışır ve rekabet aynı orandadır. Ales’den aldığınız puan istediğiniz lisansüstü programa kabul edilmenizin yanı sıra üniversitesine göre alacağınız burs oranını da belirleyebilir.

ALES sınavına çalışmak için lisans sınavına hazırlandığınız kadar ciddi olmasa da iyi bir puan almak için ciddi bir şekilde hazırlanmak gerekir. Sadece bu konu için açılmış özel kurslar bulunmaktadır.

ALES sınavında 3 adet sınav türü bulunmaktadır. Eşit ağırlık, sözel ve sayısal türlerinden en az birinden 55 almanız sınavı geçmeniz ve program başvurusu yapmanız için yeterli olacaktır. Unutulmamalıdır ki başvuracağınız program ve üniversitenin istediği yeterlilik çok daha önemlidir. Öncelikle program ve üniversitenin istediği yeterlilikleri kontrol etmelisiniz.

ALES sınavı yılda 2 defa olmak üzere yapılır ve bunlar ilk bahar ve güz dönemidir. Sitemizin içeriğinde yer alan en yakın ALES başvuru tarihini gösteren takvimden tarihi kontrol edebilirsiniz.


ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALES sınav başvuruları www.osym.gov.tr adresinde yayınlanan klavuza göre yapılmaktadır. Bu sınavın da bir başvuru ücreti bulunmaktadır. Örnek bir ALES duyurusunu ve şartlarını aşağıda sizler için bu yazımızda paylaştık.

İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 7 Mayıs 2017 İLKBAHAR DÖNEMİ

BAŞVURU TARİHLERİ : 15 - 23 Mart 2017

SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 19 Kasım 2017

SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 26 Eylül - 4 Ekim 2017

SAATİ VE SÜRESİ : 10.00, 180 dakika

SINAV ÜCRETİ : 90,00 TL  

ALES sınavı başvuru klavuzunu ve şartlarını öğrenmek için lütfen tıklayınız


Ayrıca 2017 Bahar dönemi ile birlikte Mühendislik Tamamlama Sınavına girecek öğrencilerde ALES sınavı ile girecekler. Bu sayede farklı sınavlar ortadan kalkmış olacak.

Yüksek lisans ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.


Anahtar Kelimeler :

 

 

 

 

 

Yorum yapmak için önce giriş yapmanız gerekmektedir.

 
YORUM


 

BLOG

Yüksek Lisans Mülakat Soruları

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Lisansüstü Bölümü Tercihine Yönelik Bir Yol Haritası

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA