tecil, askerlik, erteleme, yüksek lisans

 

2018 Askerlik Tecil (Erteleme)

 

Askerlik ülkemizde her erkeğin ve ailesinin tatmak istediği önemli vazifelerden biridir. Peygamber ocağı olarak da adlandırılan bu görevin kişinin içinde bulunduğu önemli durumlardan kaynaklı olarak ertelemesi de tabi ki mümkündür. 20 Yaşını doldurmuş, her erkek Türk vatandaşının geçerli bir sebebi veya sağlık problemi varsa askerliğini tecil (erteleme) yaptırabilir.

Askerliğin Tecil edilebilmesi için 3 ana nedene ihtiyaç duyulmaktadır.

1 - Sağlık Problemlerinden dolayı Askerlik Tecili

2 - Aşırı kilo nedeni ile tecil ( 1 yıl ile sürelidir ve geçici tecil uygulanmaktadır.)

3 - Eğitim dolayısı ile "askerlik tecili". (Geçici süre ile tecile girmektedir.)

Biz sizlerle bu yazımızda eğitim dolayısı ile olan askerliği tecil ettirme kısmına değineceğiz. Özellikle tam bu dönemlerde bize en sık gelen soruların başında bu soru gelmektedir. Gelen soruların arasında sizinde aklınızda olan sorular olabileceği için onları da yazalım istedik.

Bakaya kaldım şu anda ne yapacağım?

Tecilim bitmiş yüksek lisans yapsam tecil edilir mi?

Yüksek Lisans için tecil olduğuma dair kağıt istiyorlar ne yapacağım?

Askerlik tecilim bitmiş şu anda üniversiteler yüksek lisans için beni kabul eder mi?

Şimdi birlikte öncelikle bu süreci bir baştan alalım ve tüm noktalarına değinmeye çalışalım. Eğitim dolayısı ile askerlik tecil edilebilmesi için 29 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir. 29 yaşın sonuna kadar eğitim hakkınızı kullanarak tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

LİSE EĞİTİMİ VEYA MEZUNU OLANLARIN ASKERLİK TECİLİ

Lise eğitimine devam ediyorsunuz fakat askerlik yaşınızda geldi yani 20 yaşındasınız, bu durumda lise eğitiminizi bitirmeniz  için 3 yıl tecil süresi verilmektedir. Akabinde yüksek öğrenime geçerseniz buna bağlı olarak tecil süreniz uzamaktadır.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPILMASI DURUMUNDA ASKERLİK TECİLİ

Yüksek Lisans ve Doktora yapanların veya yapmak isteyenler için yaş sınırı 35 olarak düzenlenmiştir. 29 Yaşına gelememiş adayların eğitimleri bitmiş ise ön lisans ve lisans mezunları olmaları durumunda  2 yıl, Yüksek Lisans ve doktora mezunları 1 yıl askerliği tecil ettirebilirler. Bu askerlik tecil süreleri mezun olmaları durumunda geçerlidir.

Şimdi siz lisans mezunusunuz ve yaşınız 27 olsun. Lisans mezuniyetinizi 24 yaşında aldınız ve mezuniyet sonrası 2 yıl tecil aldınız, 2016 da askerliğinizin tecil süresi bitmesine rağmen herhangi bir şey yapmadınız ve 1 yıl da bakaya yani yoklama kaçağı olduğunuzu varsayalım. Şu anda ne yapacağım diye kara kara düşünüyorsunuz çünkü üniversiteler yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru öncesinde sizden askerlik tecil veya terhis belgesi isterler. Yapmanız gereken tam olarak nedir?

Öncelikle bu konu her askerliğini tecil ettirmek isteyen kişi için aynı değil, özellikle 29 yaş sınırı büyük önem taşıyor. Ayrıca belirtmeliyiz ki 1 yıl bakaya kalmanız ile birlikte size bir ceza da gelecektir.  Askerliğinizi yüksek lisans öğreniminiz dolayısı ile tecil ettirmeniz için hemen bir askerlik şubesine gitmelisiniz veya arayarak da bilgi alabilirsiniz. Sizden yüksek ihtimalle üniversitenizden bir başvuru veya kayıt yaptıracağınıza dair belge isteyeceklerdir. Bu durumda üniversitenize giderek başvuru belgesi almanız bu belgesi ile birlikte askerlik şubesine giderek tecil işlemlerine başvuru yapabilirsiniz. 

Bu arada Tezsiz yüksek lisans bitirme süresi 1 yıl ekstra yarım dönem uzatma hakkı, Tezli yüksek lisans bitirme süresi 2 yıl ekstra uzatma hakkı 1 yıldır. Eğer 29 yaşını aşmamış iseniz bu sürelerin sonunda 1 yıl daha askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

ASKERLİK TECİLİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Askerlik Şubesinde doldurulacak belgeler

Lisans Diploması Aslı veya Noter Onaylı Belgesi (Öğrenci iseniz öğrenci belgesi)

6 Adet biyometrik çekilmiş fotoğraf


Dip Not: Askerlik tecili için lisans mezunu adayların tekrar ikinci bir üniversite okumaları veya açık öğretim kayıt yaptırmaları tecil için gerekli bir neden olarak görülmemektedir.Lisans mezunu iseniz ve askerlik tecili yaptırmak istiyorsanız yüksek lisans veya doktora yapmalısınız.
Anahtar Kelimeler : tecil askerlik erteleme yüksek lisans

 

 

 

 

 

Yorum yapmak için önce giriş yapmanız gerekmektedir.

 
YORUM


Halil AYBERK

yüksek lisans için verilen süreyi aştım ve şu an bakayayım geçen gün de yakalandım. Ancak tez aşamamın son ayındayım, 1 ay sonra tezimi verdiğimde 1 yıl daha tecil alabileceğim ama bu bir ayı nasıl geçiricem, 15 gün içinde gitmezsem ve tekrar yakalanırsam ne olur?

Yönetici

Tezli yüksek lisans süresi 2 yıl + 1 yıl uzatma hakkıdır. Tez teslim süresi 2 yıldır ve tezinizi teslim ettikten sonra askerlik şubesine giderek 1 yıl daha uzatabiliyorsunuz. Sizin için kritik olan konu bu 15 günü nasıl geçireceğinizi ancak askerlik şubesi verebilir size. Arayarak da bilgi alabilirsiniz. Durum hakkında net bilgiyi ancak orası verebilir.

MURAT GEÇİCİ

TEZSİZ YL YAPIP BİTİRİP AKABİNDE TEZLİ KAYIT OLUP TECİL YAPTIRMA ŞANSIM VARMIDIR.

Yönetici

tezsiz yaparken bitirmen tezliye geçiş yaparsanız evet 1 yıl daha tecil ettirme hakkı veriyorlar size ama bitirip ikinci defa tezlide olsa yüksek lisans yapmanız fark etmez. Tecil istiyorsanız doktora yapmalısınız ama zaten tezsiz olduğunuz için doktora da yapamazsınız.

Önder Kubat

Tecilim sonbaharda bitti ve bakaya kaldım, ekim ayında gbt de yakalanıp askerlik şubesine yonlendirildim bir miktar para cezası yedim ve şubat celbine sevk edildim. Kpss ye hazirlandigim için askere gitmek istemiyorum. Tezsiz Yüksek lisans için de ortalamalar bu dönem çok yükseldiği için pek sansim yok gözüküyor. Bu durumda askerliği en azından ağustos a kadar nasıl erteleyebilirim? Veya 25 ocağa kadar şubeye gitmezsem ne olur ve başıma neler gelebilir?

Yönetici

ertelemek için başka şansınız yok ancak bir uzaktan öğretim yüksek lisans programına da kayıt olabilirsiniz. Son zamanlarda bildiğimiz kadarı ile bakaya kaldığınız için eskisi gibi alı konulup götürülmüyorsunuz polis tarafından sadece tutanak tutulur ancak askerin müdahale ettiği bölgelerde alı konabilirsiniz.

Berk

yüksek lisans için verilen süreyi aştım ve şu an bakayayım geçen gün de yakalandım. Ancak tez aşamamın son ayındayım, 1 ay sonra tezimi verdiğimde 1 yıl daha tecil alabileceğim ama bu bir ayı nasıl geçiricem, 15 gün içinde gitmezsem ve tekrar yakalanırsam ne olur?

Yönetici

Tezli yüksek lisans süresi 2 yıl + 1 yıl uzatma hakkıdır. Tez teslim süresi 2 yıldır ve tezinizi teslim ettikten sonra askerlik şubesine giderek 1 yıl daha uzatabiliyorsunuz. Sizin için kritik olan konu bu 15 günü nasıl geçireceğinizi ancak askerlik şubesi verebilir size. Arayarak da bilgi alabilirsiniz. Durum hakkında net bilgiyi ancak orası verebilir.

Yetkin

Merhaba benim yüksek lisansta ilişiğim kesildi 22 hazirana kadar teciliiyim en geç ne zamana kadar yüksek lisansa girmem lazım tecil olması için ve kaç yıl tecil oluyor ?

Yönetici

Güz dönemi yüksek lisans başvurularına bakaya olarak başvurmanız gerekiyor. Bahar dönemi başvurularını kaçırdığınız için. Şu anda ilişiğiniz kesildi ise teciliniz de bitmişolarak görünebilir. Askerlik şubesi ile görüşmelisiniz.

mehmet şenel

tezsiz yüksek lisansı bitirdikten sonra yaş 27 1 yıl daha tecil ettirebiliyormuyuz.

Yönetici

Merhaba;

yüksek lisans için verilen tecil süresi 3 yıldır, siz yüksek lisansınız bittikten sonra normalde askerlik şubesine giderek 1 yıl daha tecil isteyebilirsiniz. Her geçen gün uygulamalar döneme göre değişebilir.

Tunahan Budak

Merhaba Ben açık öğretim lisesinden yeni mezun oldum yaşım 25 yoklama kaçağıyım üniversite sınavlarına kayıt olup askerliğimi tecil ettirebilir miyim ve gerekli belgeler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.

Yönetici

Merhaba Tunahan Budak

Lisans öğreniminden mezun olmuş olan askerlik adayı ancak bir üst kategori öğrenimi görürse tecil ettirebilir. Yani lisans mezunu yüksek lisans,yüksek lisans mezunu ise doktora yaptığında tecil olabiliyor ve yaş sınırlaması ile sınırlıdır.

Erdi KARABAYIR

E-devlette öğrenim durumu devam ettiği sürece 31.12.2018 e kadar tecilli ibaresi yazıyor ancak ben son dersimi de verdim ve okulla ilişik kesme işlemlerimi yaptım.Dolayısıyla bu hafta içinde geçici mezuniyet belgesi alırım diye düşünüyorum. 05.03.1989 doğumluyum ve 05.03.2018 de 29 yaşıma girdim.Yüksek lisansa başvurmak istiyorum fakat güz dönemine kaldım onun da başvuru tarihi Haziran civarı ve okullar askerlik tecil belgesi istiyor yüksek lisans kaydı için.Ne yapmalıyım?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yönetici

Üniversitelerin istemiş olduğu tecil belgesi için askerlik şubesi ile görüşmeniz yeterli olur. ancak bunun öncesinde yüksek lisans yapmak istediğiniz üniversitenin enstitüsünden bir yazı alarak askerlik şubesine götürmeniz de fayda olacaktır. Bu bilgide sizin üniversite yüksek lisans yapabilir ve mülakatdan geçebilir olduğunuza dair bilgi olmalı

 

BLOG

Google Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Performans Yönetim Sistemi Olarak, Yapınıza En Uygun Olanı Seçin, Popüler Olanı veya Hoşunuza Gideni Değil!

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA