2018 Askerlik Tecil (Erteleme)

 

Askerlik ülkemizde her erkeğin ve ailesinin tatmak istediği önemli vazifelerden biridir. Peygamber ocağı olarak da adlandırılan bu görevin kişinin içinde bulunduğu önemli durumlardan kaynaklı olarak ertelemesi de tabi ki mümkündür. 20 Yaşını doldurmuş, her erkek Türk vatandaşının geçerli bir sebebi veya sağlık problemi varsa askerliğini tecil (erteleme) yaptırabilir.

Askerliğin Tecil edilebilmesi için 3 ana nedene ihtiyaç duyulmaktadır.

1 - Sağlık Problemlerinden dolayı Askerlik Tecili

2 - Aşırı kilo nedeni ile tecil ( 1 yıl ile sürelidir ve geçici tecil uygulanmaktadır.)

3 - Eğitim dolayısı ile "askerlik tecili". (Geçici süre ile tecile girmektedir.)

Biz sizlerle bu yazımızda eğitim dolayısı ile olan askerliği tecil ettirme kısmına değineceğiz. Özellikle tam bu dönemlerde bize en sık gelen soruların başında bu soru gelmektedir. Gelen soruların arasında sizinde aklınızda olan sorular olabileceği için onları da yazalım istedik.

Bakaya kaldım şu anda ne yapacağım?

Tecilim bitmiş yüksek lisans yapsam tecil edilir mi?

Yüksek Lisans için tecil olduğuma dair kağıt istiyorlar ne yapacağım?

Askerlik tecilim bitmiş şu anda üniversiteler yüksek lisans için beni kabul eder mi?

Şimdi birlikte öncelikle bu süreci bir baştan alalım ve tüm noktalarına değinmeye çalışalım. Eğitim dolayısı ile askerlik tecil edilebilmesi için 29 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir. 29 yaşın sonuna kadar eğitim hakkınızı kullanarak tecil hakkınızı kullanabilirsiniz.

LİSE EĞİTİMİ VEYA MEZUNU OLANLARIN ASKERLİK TECİLİ

Lise eğitimine devam ediyorsunuz fakat askerlik yaşınızda geldi yani 20 yaşındasınız, bu durumda lise eğitiminizi bitirmeniz  için 3 yıl tecil süresi verilmektedir. Akabinde yüksek öğrenime geçerseniz buna bağlı olarak tecil süreniz uzamaktadır.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPILMASI DURUMUNDA ASKERLİK TECİLİ

Yüksek Lisans ve Doktora yapanların veya yapmak isteyenler için yaş sınırı 35 olarak düzenlenmiştir. 29 Yaşına gelememiş adayların eğitimleri bitmiş ise ön lisans ve lisans mezunları olmaları durumunda  2 yıl, Yüksek Lisans ve doktora mezunları 1 yıl askerliği tecil ettirebilirler. Bu askerlik tecil süreleri mezun olmaları durumunda geçerlidir.

Şimdi siz lisans mezunusunuz ve yaşınız 27 olsun. Lisans mezuniyetinizi 24 yaşında aldınız ve mezuniyet sonrası 2 yıl tecil aldınız, 2016 da askerliğinizin tecil süresi bitmesine rağmen herhangi bir şey yapmadınız ve 1 yıl da bakaya yani yoklama kaçağı olduğunuzu varsayalım. Şu anda ne yapacağım diye kara kara düşünüyorsunuz çünkü üniversiteler yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru öncesinde sizden askerlik tecil veya terhis belgesi isterler. Yapmanız gereken tam olarak nedir?

Öncelikle bu konu her askerliğini tecil ettirmek isteyen kişi için aynı değil, özellikle 29 yaş sınırı büyük önem taşıyor. Ayrıca belirtmeliyiz ki 1 yıl bakaya kalmanız ile birlikte size bir ceza da gelecektir.  Askerliğinizi yüksek lisans öğreniminiz dolayısı ile tecil ettirmeniz için hemen bir askerlik şubesine gitmelisiniz veya arayarak da bilgi alabilirsiniz. Sizden yüksek ihtimalle üniversitenizden bir başvuru veya kayıt yaptıracağınıza dair belge isteyeceklerdir. Bu durumda üniversitenize giderek başvuru belgesi almanız bu belgesi ile birlikte askerlik şubesine giderek tecil işlemlerine başvuru yapabilirsiniz. 

Bu arada Tezsiz yüksek lisans bitirme süresi 1 yıl ekstra yarım dönem uzatma hakkı, Tezli yüksek lisans bitirme süresi 2 yıl ekstra uzatma hakkı 1 yıldır. Eğer 29 yaşını aşmamış iseniz bu sürelerin sonunda 1 yıl daha askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

ASKERLİK TECİLİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Askerlik Şubesinde doldurulacak belgeler

Lisans Diploması Aslı veya Noter Onaylı Belgesi (Öğrenci iseniz öğrenci belgesi)

6 Adet biyometrik çekilmiş fotoğraf


Dip Not: Askerlik tecili için lisans mezunu adayların tekrar ikinci bir üniversite okumaları veya açık öğretim kayıt yaptırmaları tecil için gerekli bir neden olarak görülmemektedir.Lisans mezunu iseniz ve askerlik tecili yaptırmak istiyorsanız yüksek lisans veya doktora yapmalısınız.
Anahtar Kelimeler : tecil askerlik erteleme yüksek lisans

 

 

 

 

 

Yorum yapmak için önce giriş yapmanız gerekmektedir.

 
YORUM


MURAT GEÇİCİ

TEZSİZ YL YAPIP BİTİRİP AKABİNDE TEZLİ KAYIT OLUP TECİL YAPTIRMA ŞANSIM VARMIDIR.

Önder Kubat

Tecilim sonbaharda bitti ve bakaya kaldım, ekim ayında gbt de yakalanıp askerlik şubesine yonlendirildim bir miktar para cezası yedim ve şubat celbine sevk edildim. Kpss ye hazirlandigim için askere gitmek istemiyorum. Tezsiz Yüksek lisans için de ortalamalar bu dönem çok yükseldiği için pek sansim yok gözüküyor. Bu durumda askerliği en azından ağustos a kadar nasıl erteleyebilirim? Veya 25 ocağa kadar şubeye gitmezsem ne olur ve başıma neler gelebilir?

 

BLOG

ALES Hangi İlde

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Yüksek Lisans Başvuruları

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

YÜKSEK LİSANS ARA